| ___RXUY a întrebat:

Bună. Am 21 de ani și trăiesc cu iubitul meu de 2 ani. Nu știu ce să mai fac... Ne certăm zilnic, din cauza lui am ajuns sa fac crize de nervi și nu înțelege că din cauza lui le fac și tot eu sunt de vina că le fac. Eu i-am explicat mereu că din cauza lui le fac și că trebuie să se oprească. Nu știu cât o să-l mai suport pentru că simt că o iau razna și nici nu am cui să mă plâng pentru că mama mi-ar spune că e tot vina mea și să îndur. Nici prietene nu am, de când stau cu el m-am schimbat complet, m-am mutat la 700 km de ai mei nu am pe nimeni aici, nu mai fac nimic pentru mine și nu mai sunt fericită. Dar nici nu vreau sa-l părăsesc eu chiar îl iubesc. Și nu, nu mă înșeală sau chestii dar nu mă înțelege deloc chiar daca el crede că da. Efectiv nu știu ce să mai fac...

28 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ce trist ti-ai aruncat tineretea la gunoi ca sa devii femeia de serviciu si SLUGA cratitei pentru care sterge pe jos cu tine. La varsta asta trebuia sa fii la facultate si sa inveti, iti faceai multe prietene, ieseai in club si strabateai cearsafuriile caminelor studentesti

| steamrogue77 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Tu ai ceva cu strabatutul ceaceafurilor laughing
Dasta ajung sa golaneasca pana la 30 de ani si dupa aia se intreaba de ce au ramas singure,
Pai cine crezi tu ca o sa ii pun inel pe deget uneia care a fost cu 100 inainte?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru steamrogue77):

Un gentleman adevărat nu judecat trecutul unei femei

| steamrogue77 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Nu exista asa ceva laughing
Ce a facut in trecut o sa iti faca si tie, restul e vrajeala

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Voi nu sunteti in România? Ati plecat la munca in strainatate? Voi doi nu va potrivitri, ai crezut tu ca va potriviti si ca il iubesti, dar adevarul este ca nu il mai suporti, ar trebui sa pui punct si sa vi inapoi in țara sa te angajezi si lasa l pe el acolo, ca voi aveti o relatie toxica care nu o sa iti faca bine, intrii in depresie din cauza nervilor si te îmbolnavesti, asa ca iesi odata din relatia asta toxica, ce astepti? El nu se va schimba iar tu nu il mai suporti, degeaba spui ca il iubesti, nu te porti nici tu corect cu el esti mereu nervoasa si faci scandal, asta nu se cheama iubire, iubirea este bună calmă blîndă, iubirea sau dragostea acoperă o multime de păcate, nu cum faceti voi va certati ca nebunii, o sa ajungi in curand la psihiatrie ca faci crize de nervi si o sa te pună pe pastile asta vrei? Intoarce te acasa la mama ta si schimbă ceva in viata ta. Fara el o sa te simti mult mai bine, mai bine sa fii singur sau singură decat cu cineva cu care nu te potrivesti si cu care te certi nonstop, aia nu e viață e calvar.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar vina este a ta, n a lui!
Nu mai isca ceata si nu mai sta cu el, daca ati ajuns sa va urati si sa va certati non stop, ca aia nu mai este pic de dragoste.
Nu, aia nu este iubire daca te certii cu el in halul acela, de simti ca o iei razna.
Te minti singura!

Daca nu vrei sa-l parasesti, atunci taci si rabda, ca oricum asta nu este iubire si oricum relatia asta nu are zile multe.
Pari a fii o femeie extrem de incaptanata si razbunataore.

| sofisis a răspuns:

Pai... pe scurt, tu faci crize de nervi ( cam din orice dupa cate vad) dar tot el e ala care e vinovat. Normal ca daca faci crize omul de langa se enerveaza si el si "ii merge gura". Vrei sa nu ii mearga gura, fa crize pe interiorul tau. Parerea mea e ca tu iti versi toate frustrarile in carca lui. Nu mai esti fericita? Pleci. Simplu. Nu stai sa te certi non stop din toate prostiile.

| ywar a răspuns:

Nu știu cât o să-l mai suport...
Ne certăm zilnic, din cauza lui am ajuns sa fac crize de nervi
De când stau cu el m-am schimbat complet,
nu mai sunt fericită.

...eu chiar îl iubesc

Ti-am extras cateva afirmatii pentru a-ti demonstra ca a devenit totul o rutina si regreti ca ai facut ce ai facut. Probabil parintii tai te-au avertizat, tu ai ignorat. Daca te-ai intoarce acasa ti-ai recunoaste infrangerea, nu-i asa?
Termina calvarul sau mergeti la un psiholog de cuplu. Daca nu va mai leaga nimic, nu aveti valori comune. gata!
Nu-l iubesti, e o frica de esec! Nu ai 50 de ani, ai 21 ani. Eu sunt un bosorog pe langa tine si as spune ca nu merita sa stai langa un astfel de om.
Invata si corecteaza si partea ta. nici tu nu esti usa de biserica si asta ar trebui sa realizezi. Fiecare le are pe ale sale si bine ar fi sa recunosti asta intr-o discutie cu el.

| anonim3247 a răspuns:

S-a grăbit el la 20 ani când te-a luat acasă la el.

| ___RXUY explică (pentru anonim3247):

Scuze am 22 și am plecat la 20 de acasă și nu e nici una din variantele de mai sus scrise de tine. M am mutat din iubire ne cunoaștem și am fost vecini in Romania și când a venit aici vorbeam și după 1 an m-am mutat la el. Lucrez și nu depind de el, nu am nevoie de el că sa nu mor de foame.

| anonim3247 a răspuns:

Și tu te-ai grăbit la 19 ani când te-ai mutat la ăla.

| GeorgeCazan a răspuns (pentru anonim3247):

E ușor sa bagi de vină și să judeci. Fata nu are sprijin nici în familie, nici în iubit și ju are nici prietene.

| ___RXUY explică (pentru anonim3247):

Nu vreau să mă întorc.

| Fonk a răspuns (pentru ___RXUY):

Cu ce nu te înțelegi?
Sau are chef de ceartă că nu te mai vrea, știu că îl iubești dar n-ai ce face dacă nu poți sta lângă el.

| ___RXUY explică (pentru Fonk):

Nu mă înțelege că nu mi E bine așa, îți dau un ex, eu mă plang că nu am pe nimeni, într-adevăr nici el nu are prieteni sau ceva noi tot ce facem d muncă și acasă, așa și el zice că e vina mea că nu ies sa îmi fac prietene dar i am explicat de n ori că nu vreau sa ies fara el și el face la fel dar tot da vina pe mine că nu merg dar nici el nu iasă fara mine. Mă ajuta la curățenie și îmi scoate ochii cu asta, nu sunt ce a mai ordonată femeie și mă ajută și o face greșit mă abțin cu greu sa nu îl cert pentru asta dar când îl aud că te am ajutat îmi vine să îi dau cu ajutatul in cap că mi-a făcut mai multă treabă decât să mă ajute și așa a început cearta

| ___RXUY explică (pentru Fonk):

Noi nu suntem obișnuiți că eu sa am prieteni băieți sau el fete, eu m-am jucat (online) cândva cu băieți el spunând că nu e gelos dar era și îmi scoate până azi ochi cu asta, ieri ne am jucat noi doi și o fată doar eu având microfon îmi spunea să o întreb chestii cum ar fi de unde e, in ce sector, ce lucrează și eu fiind extrem de geloasă i-am zis că ce e asta, E interesat de ea și zicea nu zâmbind și am luat foc i-am zis că îi surâde că ea e mai mare și că are un post mai bun de muncă, că lui îi pare mai deșteaptă și a râs supunând că e doar in capul meu dar nu se rade așa frate să îmi facă în contra

| Fonk a răspuns (pentru ___RXUY):

Iși cam bate joc de tine, dacă te iubește nu ar trebui să facă lucruri ca acestea, cât despre prieteni ce prieteni vă trebuie nu vă ajunge că sunteți doar voi și vă f#%eți cât vreți, la facerea de prieteni tot timpul e pericol sa dea de fete. Tot ce important ie sa vezi dacă te iubește, Sfat: doar sunteți iubiți, expicăi ce tee supără și vă impăcați.
E greu de zis ce ar trebuie să faci, dacă el nu vrea să se comporte ok.

| GeorgeCazan a răspuns (pentru Fonk):

Te-am întrebat de diferența de vârstă, ca să știu gradul de maturitate al fiecăruia. El se comporta copilăros cu tine, adică ce îți reproșează, ca nu ai prietene, etc. La 24 de ani un bărbat nu e matur în gândire; știu pentru ca am fost la vârsta aia. La 22 de ani o femeie e mai matură în gandire si mai responsabilă; deja poate sa fie mama. Poate și de aici certurile dintre voi. Nu aveți probleme grave, dar micile copilării ale lui pe tine te scot din minti; cumulat cu partea ca nu ai pe cineva din familie sau prietene ca sa te ajute cu câte un sfat.
Vorbiți și încercați da treceți peste. Poate ajuta și terapia de cuplu.

| steamrogue77 a răspuns (pentru ___RXUY):

Astea sunt doar jocuri de copii, nu exista prietenie intre un baiat si o fata, deci este exlus ca tu sa ai prieteni baieti, sau el prietene fete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot ai fost mare matura si asumata si te ai mutat cu al tau iubit de la 19 ani, atunci demonstreaza in continuare marea maturitate si asumare si rezolva problemele! Nu te plange aici, ai crapat de bine toti ani astia (altii muncesc ca sa aiba cu ce sa traiasca, nu primesc de la iubitel sau parinti bani de mutat impreuma undeva )...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi e greata de voi heterosexualilor, dupa ce ca ati fost nascuti normal si crapati de bine va mai si plangeti. Vomit cand va vad pa strada, raiosilor, bleah

| dragodana a răspuns:

Salut!
Cu un astfel de comportament vei ajunge fie la inchisoare fie la psihiatrie.
Gelozia te poate innebuni si incepi sa inventezi lucruri false care il innebunesc pe celalalt.Intr-o cearta vei face o criza de nervi si ori il omori ori il ranesti.In ritmul asta nu este bine pentru niciunul din voi.
Concluzie:luati o pauza.Da, vorbesc serios.Vino in vacanta la ai tai cateva zile.In timpul asta comunicati cat mai putin posibil.
Timpul stat unul fara celalalt va spune daca vrei sa te intorci la el sau sa nu il mai vezi niciodata.
Las-o mai moale cu gelozia ca doar il vei indeparta.Mai incetati cu ochii prin diverse monitoare.Nu trebuie sa stai legata de el, poti avea activitatile tale separate, dar limitate.
Cand a fost ultima oara cand doar v-ati plimbat impreuna? Plimbarile nu costa.
O schimbare trebuie facuta.Altfel nu aveti nicio sansa sa rezistati.

| GeorgeCazan a răspuns:

Păi dacă tu îl iubește, el nu te inseala, de ce va certați? de ce crize de nervi?

"Și nu, nu mă înșeală sau chestii dar nu mă înțelege deloc chiar daca el crede că da." Aici cred ca e o parte din probleme. Nu comunicați destul sau nu comunicați. Spune-i ce te deranjează. În relația voastră de cuplu a început viata reală, ca și cum ați fi căsătoriți. Nu totul e roz intr-o relație. Sunt suișuri și coborâșuri, dar trebuie luptat dacă iubești persoana respectivă.

Poate ești tu mai geloasa?

Ce diferența de vârstă e între voi?

| ___RXUY explică (pentru GeorgeCazan):

Diferența E de 1 an, aproape 2. Sunt foarte geloasă dar nu e asta, el nu înțelege că nu pot sta calmă și dacă face sau zice ceva greșit îmi sare țandără și îi spun să mă lase dar nu o face ii merge gura într-una și după opinia lui doar el are dreptate eu niciodată, nu știu el crede că le fac așa doar... Tot eu sunt ce a toxică și nu l înțelege, el crede că el e victima

| Fonk a răspuns:

Ce importanță are dacă sunt romi sau români, idea e că trebuie să se înțeleagă bine, dacă fata nu ne dă un exemplu de conflict evident bănuim numa chesti care nu pot fi, cât despre înțeles... da că sare aiurea dacă iubi o uitat să iee pastila de zi, sau nu o pus bine un obiect ala nu-i problema.

| yhua a răspuns:

Păpuso hai incoace

| ___RXUY explică:

Tu vorbești aiurea. Avem bani pentru tot ce vrem și eu lucrez mai mult că el... Nu mai vorbi prostii

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru ___RXUY):

Pun pariu ca atunci cand iesiti in oras la restaurant te pune sa iti platesti consumatia