| Sara2 a întrebat:

Am o relatie de 2 ani si 1 luna, si in tot acest timp nu am reusit sa simt nimic pentru el, sufar enorm din cauza asta, nu simt ca vreau sa fie el alesul imi este total indiferent, la inceput am crezut ca voi ajunge sa il iubesc in timp, am sperat mult dar m-am inselat complet crying luna trecuta mi-a spus ca in decembrie vine la ai mei sa ma ceara (era sa mor de inima cand l-am auzit, imi venea sa plang), iar de atunci nu mai suport sa ma atinga sa ma pupe sa avem relatii intime, nu mai pot, il resping total ne certam foarte mult, ce ma sfatuiti sa fac? am o teama sa il parasesc dar nu stiu de ce straight face straight face straight face

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,draga mea,nu e chiar asa.
L-ai iubit si stiu asta din multe vechi intrebari de-ale tale, dar el a stiut sa destrame atat de bine sentimentele tale pentru el incat acum ai senzatia ca nu l-ai iubit niciodata!
In plus, in nevoia ta de dragoste, te-ai trezit indragostita nebuneste de primul neavenit, barbatul cu 20 de ani mai mare ca tine!
Nu te judec,nu am nici un drept.
Treci printr-o mare criza si esti obligata,poate pentru prima oara,sa iei o hotarare matura care iti va influenta intreaga viata!
Nu te sfatuiesc sa te casatoresti din inertie,din teama de a spune un NU care trebuia spus demult!
De multe ori ai cedat,de multe ori i-ai facut pe plac numai din dorinta de a fi bine,poate si din teama ta sa ramai singura,fara el,dar acum e foarte important sa ii spui adevarul.
Explica-i ca sentimentele tale pentru el nu sunt atat de puternice ca sa te duca in fata altarului,ca refuzi,cu alte cuvinte,sa te mariti cu el si...fa-i favoarea sa-l lasi sa te paraseasca! El pe tine.
Pentru ca,dupa cat l-ai descris,e atat de orgolios si total, incat egoismul lui personal nu va suporta un asemenea afront.
Nu te cunosc decat prin intrebarile tale de aici, dar te cunosc destul de bine din ele, incat sa-mi permit sa-ti dau un asemenea sfat.
Te rog sa gasesti curajul sa-i vorbesti si sa-ti faci ordine in viata.
In definitiv, e viata TA!

16 răspunsuri:
| ynna93 a răspuns:

Ia stai asa tu esti tipa cu intrebarea asta http://www.tpu.ro/......-avansuri/
pana la urma cu cine ce faci? esti cu asta dar iti place de altu? ce fel de fata esti si tu? si mai ales ca ai o relatie de 2 ani pe asta nu-l iubesti, dar de ala esti indragostita la maxim. wow mare-i gradina, ce mai astepti mai fato el vrea sa te ceara in casatorie si tu tot timpu l-ai mintit? tie ti-ar fi placut sa-ti fi facut cineva asa? scuza-ma ca-ti zic dar esti ipocrita.

| Sara2 explică (pentru ynna93):

M-am indragostit fara sa vreau de altcineva, de ce sentimentele unui om trebuie sa fie criticate? e de criticat sa te indragostesti? poate ai suferit si tu vreodata din dragoste si stii cum e, sau poate nu, daca nu ai suferit nu ma poti intelege
este drept ca am exagerat, trebuia sa ma fii despartit la timp nu sa las timpul sa treaca, asta e singura mea greseala

| ynna93 a răspuns (pentru Sara2):

Singura? Ai mai multe greseli fato, tu te culci cu prietenu tau de 2 ani fara sa simti nimic pentru, asta cred ca e cea mai mare greseala a ta, cum poti sa faci chestia asta? stii ce fel de fete fac asa ceva nu? si nu te judec, n-am suferit cum zici tu, nu te critic pentru ca te-ai indragostit de un bosorog, ci pentru faptul ca ai stat 2 ani de zile cu un baiat la care nu tii deloc.

| draky90 a răspuns (pentru Sara2):

Ce singura ta greseala, ce tot atatea scuze, esti intreaga la minte? acum sincer, fara nici un fel de resentimente, 2 ani de zile ti-ai batut joc de un om in ultimul hal,tu te gandesti ca poate el si-a impartasit viitoarele ganduri si cu familia lui,prieteni? Doamne,il distrugi, asta-i faci, si sincer, personal, daca auzeam ca timp de 2 ani ai stat la "Sto" cu mine,cine stie din ce motive,(situatie financiara,masina,anturaj),si pe urma sa-mi spui ca tu esti de fapt indragostita de altul,scuza-ma,poate suna violent,dar te-as calca in picioare,sau te-as lega in lenjerie intima de un stalp in centrul bucurestiului,mai pe seara asa, ca sa vezi ce inseamna sa fii facut de ras in fata altor persoane, si sa profte cineva de tine, per-total, nu meriti nici-o cana de apa din partea mea.

| Spinoasa a răspuns:

Sincera sa fiu nu prea te inteleg,esti cu el de atata timp... de ce nu ai renuntat in momentele cand simteai ca nu-l iubesti?! Nu vreau sa te fac sa te simti mai rau decat esti acum, dar mi se pare cam aiurea sa stai cu un om atata timp fara sa il iubesti, in tot acest timp ar fi putut sa il iubeasca alta femeie daca tu ii spuneai adevarul, te-ai cam jucat cu sentimentele lui, nu cred ca ti-ar fi placut sa fii in situatia lui crede-ma!

| Sara2 explică (pentru Spinoasa):

Si ce sa fac? am tot tras aiurea de timp, iti dai seama cat de oribil este sa ii zic dupa 2 ani...

| DeeaMarry a răspuns:

Nu ar trebui sa il lasi sa faca un asemenea pas precum cererea in casatorie.
Lamureste lucrurile cu el cat mai repede.
Nu inteleg de ce ai intrat intr-o relatie cu el daca nu il iubeai. I-ai facut rau lui si ti-ai facut si tie rau in acelasi timp.
Gandeste-te ca o casatorie este pentru toata viata. Nu poti sa treci peste problemele care apar intr-o casnicie decat daca te leaga o iubire puternica de persoana de langa tine.

| ApaMineralaPlata a răspuns:

Saracu baiat te iubeste cu adevarat nu merita sa fie mintit, eu zic sa-l inviti la un suc si sa stati de vorba sa-i spui ca nu puteti continua deoarece nu simti ca el e alesul tau, da sa nu-i spui ca timp de 2 ani si 1 luna nu ai simtit nimic pentru el deoarece il distrugi sad, si o sa sufere mult. Punete un pic in locul lui sa vezi tu cum te-ai simti daca cineva ti-ar spune ca a stat 2 ani si 1 luna cu tine fara sa te iubeasca, nu-l rani incearca sa-i explici frumos fara sa-l jignesti! Trebuia sa faci pasul acesta mai repede nu stiu de ce ai asteptat 2 ani si 1 luna! happy Bafta!

| neutrino a răspuns:

Cum poti face dragoste cu un om pe care nu-l placi? Multa ipocrizie... Sper ca nu ai si pretentie de respect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce vrei ma? sa te mariti si sa-l suporti o viata? sa-l induri? pai stai sa-i vezi si cele neplacute, cand doarme noaptea si nu mai stie ce face, cand o sa-i speli chilotii, cand o sa faceti dragoste, daca se poate numi asa.ce crezi? casatoria este ca prietenia cand fistecare sta la masa? ai o problema bre.nu te marita cu el.va nenorociti amandoi.

| AngelBoy a răspuns:

"M-am indragostit ca nebuna de un tip mai mare ca mine cu 20 ani (e singur) stiu ca si el ma place ca tot imi face avansuri... "

Iti mai amintesti? parca iti placea de unul cu 20 de ani mai mare ca tine, ai trecut la alta poveste, care din ele este cea adevarata? sau sunt ambele adevarate si le-ai incurcat de le-a luat dracul.

| ArtisticWorld a răspuns:

Crede-ma, daca va maritati, fara ca tu sa simti ceva pentru el, nu se va ajunge departe. Spune-i adevarul legat de sentimentele tale pentru el. Nu continua asa! Daca continui, faci cea mai mare greseala din viata ta.

| Ene_Ionut_1993 a răspuns:

Faci asta pentru ca esti proasta si nu stii ce inseamna sa iubesti. dupa 2 ani tu ai idee ce e in sufletul acelui baiat. daca il refuzi e ca si cum iai fi luat 2 ani din viata si ti-ai batut joc de ei. sper sa patesti si tu asa intr-o buna zi sa iubesti si pe respectivul sa il doara in "stea" de tinewinking

| Anthony_Ponovescu_1951 a răspuns:

Daca nu ii spui adevarul si te casatoresti cu el o sa iti para rau mai tarziu.Dar ai grija... spune-i frumos.

| Roxi18 a răspuns:

Sincer? nu inteleg cum ai putut sa stai cu o pers pe care nu o iubesti. credk trebuie sa te desp de el dupa ce ai vazut ca trece ceva timp si tu inca nu ai inceput sa ti la el. acum e destul de tarziu si il vei face sa sufere.straight face