| Marushka123 a întrebat:

Am 22 de ani si am avut o relatie de 2 ani care s-a terminat acum ceva timp. Inainte sa ne despartim noi rezervasem o vacanta in iunie,iar dupa ce ne-am despartit am hotarat sa mergem in continuare in vacanta,altfel banii erau pierduti. Dupa ce ne-am despartit eu am cunoscut un alt baiat,care era foarte ok cu mine. Eu i-am spus insa situatia,ca vorbesc cu fostul,dar ca nu am nicio legatura cu el si urmeaza sa plecam in acea vacanta. Si i-am dat de inteles ca nu-mi doresc inca relatie cu el. Cand a auzit ca plec cu fostul in vacanta, baiatului i-a cam picat fata, dar nu a indraznit sa zica nimic. Toate bune si frumoase, am mers in vacanta cu fostul, iar acolo am intretinut si contact sexual. M-am intors din vacanta si am inceput o relatie cu celalalt baiat deoarece cu fostul nu mai voiam sa am de a face. De vreo saptamana am unele senzatii ciudate,vomit,nu mai suport fum de tigara,imi e rau de masina,iar baiatul a observat asta si m-a intrebat daca nu cumva sunt insarcinata. Era clar ca nu sunt insarcinata cu el,deoarece cu el n-am intretinut pana acum contacte sexuale. Eu i-am zis ca sigur nu, a doua zi mi-am facut test si a iesit pozitiv... Deci am ramas insarcinata in vacanta aia cu fostul.
Ce sa fac? Cum sa-l anunt pe actualul? E ceva gresit ce am facut? Adica eu cand am intretinut acel contact sexual nu l-am inselat, deoarece nu eram impreuna. Si totusi ce sa fac? Cum ati proceda in aceasta situatie?

14 răspunsuri:
| Rux04 a răspuns:

Bună, da, mi se pare total greșit că nu v-ați protejat. Te sfătuiesc să-i spui adevărul actualului indiferent de ce va ieși după.

| mihai69 a răspuns:

Nu erați „împreună", dar știai că asta urma să se întâmple. Și evident, ți-o doreai, altfel nu ar mai fi vorba despre un „actual".
Așadar, din punctul lui de vedere, ai înșelat. Și din al meu, cam la fel se vede.
Chestia era mai cușer dacă i-ai fi spus din capul locului că la mare ai de gând să te foți cu fostul, că doar nu era să dormiți în același pat și să numărați țânțarii pe tavan. Corect ar fi fost ca noul amic să plătească partea fostului și să vină el cu tine la mare. Dar e clar că tu ai cam vrut să fii cu curu-n două luntri. Asta e, tragi ponoasele.

| Ryanair8 a răspuns:

Nu-i spune actualului, baietilor nu le place sa auda din astea. i-a conceptionale, mai fa o data testul si dadca e tot pozitiv fa avort. sa nu pomenesti de asa ceva in fata actualului, daca te intreaba ce-ai patit atunci, ii zici ca ai alergie la ceva sau ca nu aiu dormit cateva seri

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care doresti sa continui relatia cu actualul prieten ai la indemana 2 optiuni si anume :
-- ii spui adevarul (fie ce-o fi)
-- nu-i spui nimic si faci avort fara stirea lui
Intr-un astfel de caz, optiunea in privinta a ceea ce vei face iti apartine... doar tie. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu mai erai in relatii bune cu fostul iubit de ce ai acceptat sa faci sex cu el neprotejat? Acum faci ce iti dicteaza inima.

| Plato a răspuns:

Deci acum vrei sa-ti bati joc si de bietul om. Toaleta lui ala si iubita lui astalalt, sau cum? Mi-e mila de el, dar daca se inhaiteaza cu usuratice fara demnitate, e si vina lui. Acum isi va pierde si el luni din viata facandu-si sperante de la o, practic, curva.
In aceasta situatie m-as uri, nici n-as mai putea sa ma uit in oglinda. Dar, cel mai important, as avea bunul simt sa nu pierd timp din viata omului. Poate el chiar merita ceva valoros, nu ceva ce gaseste si pe publi24.

Gresit ce ai facut? Nu, e exact ce ar face o curva, o panarama jalnica.

| Idontcare69 a răspuns:

Eu nu o sa incerc sa te judec și iti spun ce as face eu.
Cel mai bine este sa te gândești din capul locului daca vrei sa pastrezi copilul sau nu.
Daca da: trebuie sa ii spui actualului tau despre asta si sa vezi daca este de acord sa aiba o relatie cu tine in condițiile in care tu chiar vrei avea un copil, nu e de gluma. Gândește-te daca e demn sa rămână cu tine si vezi un viitor cu el. Daca nu, atunci desparte-te de el si creste-ti singură copilul.
Daca nu pastrezi copilul: faci avort, logic, dar ce va urma dupa contează mult. Trebuie sa iei in considerare toate posibilele efecte negative pe care le poate avea un avort. Documentează -te legat de asta si ia o decizie. Tine cont ca recuperarea nu e chiar asa de rapida, cel putin o săptămână vei fi ca "o legumă" și trebuie sa ai mare grija de sanatatea ta.
Orice ar fi, nu te descuraja si ramai powerful. Destinul nu îți dă greutăți pe care tu să nu le poți duce.

| DauViata a răspuns:

Eu vă sfătuiesc să păstrati copilul.

Avortul este o capcana care te face sa crezi ca scapi de o problema, când de fapt fugi de o binecuvântare iar asta te va afecta toată viața.
Avortul a fost inventat de oameni fără scrupule, care nu au nicio remușcare daca ucid un copilaș - acesta are suflet din momentul conceperii.

Cred că toată lumea care a postat aici este de acord, mai puțin cei lipsiți de scrupule si suflet ce nu înțeleg cât de greșit este sa faci avort.

| dani420 a răspuns:

Eh...nu i spune nimic actualului. Spun asta din perspectiva unui băiat care a cam fost muit in ultima relație. Si nu, nu ai idee ce putem sa simțim noi când fata pe care o iubim vine cu faze de astea la noi. Aia e, ai vrut sa ti o tragi cu fostul cu toate ca ai văzut cât de prost s-a simțit băiatu celălalt. Cu toate ca ai știut ca o sa te cuplezi cu el. Asumă ti. Rezolvă problema, da nu l fa sa sufere. Fiindcă nu merită suferință pentru "curvasaguri"

| Ursachi_David_1996 a răspuns:

Eu as spune sa te duci la un ginecolog pentru ca un unele cazuri testele mint si daca aflii de la ginecolog ca esti însărcinată le spui adevarul tuturor pentru ca oricum se va afla daca vei minti sau poti face avort dar nu e ok

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ryanair8):

De ce o inveti prostii, sa faca avort?

| Adry05 a răspuns:

îi spui doar dacă te hotorăști să păstrezi copilu

| Andreeush a răspuns:

Spune-i adevărul, oricum nu ai de ales.
În primul rând tu ai început să vorbești cu actualul înainte de vacanță, chiar dacă nu era ceva serios din partea ta.
El cu siguranță s-a simțit prost când a auzit că pleci în vacanță cu fostul, însă nu mai poți da timpul înapoi.
Trebuie să înfrunți consecințele și să îl anunți pe fostul de situația în care te afli.

| Andreeush a răspuns (pentru Ryanair8):

Tu ai impresia că acel băiat nu merită să știe adevărul?
Ea a greșit și trebuie să accepte situația, să își asume consecințele faptelor sale.