| Anaysa26 a întrebat:

Bună, am 26 de ani pe 16 februarie am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare în vagin. Intrebarea mea este pot rămâne în orice zi gravidă sau neapărat trebuie să fiu la ovulație? Am făcut un test de sarcină dar a ieșit negativ. Imi doresc o sarcină dar am auzit păreri ca numai la ovulație poți rămâne gravidă

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Buna, nu-s expert dar pe net exista tone de articole pertinente in acest sens : https://www.reginamaria.ro/......-programat

pe scurt : Fereastra fertila reprezinta intervalul de timp al ciclului menstrual cu cea mai mare probabilitate ca un raport sexual sa rezulte intr-o sarcina. Studiile au aratat ca aceasta perioada are o durata de 6 zile, incepand cu 5 zile anterior ovulatiei si terminandu-se in ziua ovulatiei; cele mai fertile zile sunt incepand cu 2 zile anterior si in ziua ovulatiei.

| Anaysa26 explică (pentru Simpatic):

Păi aia e ca sunt răspunsuri împărțite eu voiam doar să știu dacă e posibil o sarcină în orce zi fără să fiu în ziua fertilă

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti ramane gravida numai in perioada fertila.
In ce priveste testul de sarcina facut este total inutil si eronat, fiindca a fost facut cu mult inainte de 21 de zile.

| dullcat a răspuns:

Sansele cele mai mari de sarcina sunt in perioada fertila, adica zilele dinainte de ovulatie, respectiv ziua ovulatiei.

,, Sexul fără protecție este riscant indiferent de situație și poate duce la apariția unei sarcini nedorite în orice moment al ciclului menstrual, chiar și în timpul sau imediat după perioada menstruației. Foarte important de reținut este faptul că nu există un moment „sigur" al lunii, în care să poți face sex neprotejat și să nu riști să rămâi însărcinată, dar există momente în timpul ciclului menstrual în care femeia este mai fertilă și atunci sunt cele mai mari șanse de sarcină. '' - https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

| lpavel a răspuns:

Poti ramane oricand gravida dar ai sanse foarte mici cand nu esti la ovulatie!
Dar care e problema, te antrenezi pana ramai insarcinata! O spui de parca ti-ar fi greu acest sa practici acest,, antrenament" laughing

| Anaysa26 explică (pentru lpavel):

Nu e vorba ca mi-ar fi greu. sunt nerăbdătoare și emoționată îmi doresc să am un copil. normal ca o sa mai încerc indiferent ca e acum sau mai târziu doar ca nu înțelegeam multa lume zice ca nu se poate să rămâi însărcinată decât în perioada ovulației

| Anaysa26 explică:

Doamne ajută?

| Anaysa26 explică:

????