| BoboBobo6717 a întrebat:

Bună!
Am 27 de ani, pe la vreo 15 ani am început o relație cu un băiat vecin care avea 18 ani. Eram dintr-o familie săraca, alcoolică (bătăi, scandaluri, sărăcie, lipsuri etc). Încercând să facă sex cu mine si-a dat seama că eram virgină si fată de casă și a început să construiască o relație. Nu îmi era de el sau de alți băieți, știam doar de lucru si școală. Dar mi-a oferit iubire și protecție, ceea ce duceam lipsă și am început sa il iubesc. Deși familia lui era împotrivă, am luptat pentru iubirea noastră și am rămas împreună 5 ani și ceva. Problema e că era prea gelos, posesiv. Nu mă scotea nicăieri și mă acuza pe nedrept de tot felul de imaginații pe care și le făcea. Dupa ce am terminat liceul m-am angajat și am cunoscut un băiat cu caracterul opus lui. M-am despărțit de fostul si m-am cuplat cu el. L-am distrus, nu se aștepta la așa ceva din partea mea. Eram convinsă că nu îl mai iubesc. Sunt de 7 ani cu actualul. Intre timp, ani de zile, fostul a luptat pentru mine din răsputeri, fără nici un rezultat. După un an, s-a evaporat iubirea pentru actualul, dar am rămas cu el fiindca imi era drag și îmi era bine cu el, inca familia lui a jucat un rol important în relația noastră, acceptandu-mă si simpatizându-mă din prima zi, asta ne-a unit mai mult. De câțiva ani, mă gândesc din nou la fostul. Actualul nu știe să își arate iubirea, nu mă simt protejată si iubită. Am discutat cu el si nu face nimic in privința asta, eu am încercat sa ma atașez din nou de el, dar nu pot. Nu e aceeași iubire pură si puternică pentru care aș muri. Fostul mi-a intors-o și s-a cuplat cu fosta cumnată (fosta prietenă a fratelui meu geamăn cu care are un copil). E cu ea de 2 ani. M-am întâlnit cu el recent. Ne-am sărutat. M-am simțit acasă in brațele lui si nu m-a durut că înșel. Cu actualul nu intretin relatii sexuale, are o problemă si pur si simplu nu mai e in stare, nu ne sărutăm de ani de zile, doar pupic. Imi stă in cap sa il înșel cu fostul. Îmi lipsește totul. Nu m-aș despărti nici de actualul fiindca e un băiat foarte bun, dar așa imi distrug tinerețea și viața stând intr-o relație lipsită de iubire. Eu nu simt că sunt iubită si punct. Nici nu aș putea sa fiu din nou cu fostul, el făcând acea greșeală enormă și fiind încă cu urâta aia, nu aș avea cum să îl readuc in familie, decât renunțând la toți pentru el. Simt că e sufletul meu pereche, dar aș declanșa un război încercând sa fiu din nou cu el. Sfaturi? Thanks.

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfaturi? Să îți bagi mințile în cap. Iar dacă n-ai, să cauți minte.

| Drimmero a răspuns:

Alergi dupa 2 iepuri fara sens, tu de fapt esti dependenta de ideea de relatie dar in realitate nu tii la niciunul, primul te-a marcat si negativ si pozitiv si ai impresia ca a fost marea iubire, iar pe al 2-lea il tii atarnache cand ai putea sa-i dai drumul, sa nu-i mai pierzi vremea. Decat sa-l inseli mai bine pui capat, te linistesti o perioada si iti vezi de viata ta, iti trebuie o a 3-a persoana, nu e deloc ok cum gandesti ca ai vrea sa-l inseli, astea ca tine ar merita sa moara singure intr-un conac vechi cu 30 de pisici in jurul lor dar viata va mai da o sansa uneori si va aduce in cale pe cineva potrivit, cel mai probabil asa se va intampla si in cazul tau, vei intalni pe cineva potrivit cu care sa-ti faci o familie, cu care sa te simti implinita si bla bla.

| Catrice a răspuns:

Caută-l pe al 3lea.

| SilentRain a răspuns:

E bătaia de joc ce ai făcut tu, nu-i ok deloc
Ar trebui sa comunicii cu actualul și să te desparti de el, nu să-l înșeli
El nu este barca ta de salvare, nu mai simț ceva pentru el, va despărțiți frumos pe urmă ești liberă să faci ce vrei
Tu te gândești la fostul care era un om toxic, ce te face sa crezi că s-a schimbat?
E posibil sa fie exact la fel poate și mai rau

| BoboBobo6717 explică (pentru SilentRain):

Da, m-am gândit să mă despart însă stiu că ar suferi enorm și nu vreau asta. Și mi-ar fi si mi-e greu, la urma urmei sunt atâția ani împreună. Dar dacă nu e deschis la soluționarea problemelor din relația noastră, mă tem că acolo o sa se ajungă. Cât despre fostul, da.e un om foarte toxic. Și nu s-a schimbat, clar. Deși mă albăstresc la față când mă gândesc că dacă aș fi cu el, aș sta tiată viaț doar in casă, fără prieteni, fără familie, fără iesiri și telefon. mă gândesc că aș rezista. fiindcă mi-e dor de iubire și să mă simt "acasă". Aș face sacrificiul acesta, poate pe parcurs o sa-l schimb puțin. Cu actualul am libertate la greu ( probabil nici el nu mä iubește într-atâta și nu e gelos delic) și
pot sa fac tot ce vreau, dar nu am iubire și afecțiune. Cu fostul eram năpădită de iubire, dar eram ca intr-o colivie. Nici cum nu e bine. M-a blestemat când am plecat de la el să nu am parte de iubire, se pare că karma lucrează bine, dar nu puteam să mai stau închisă, m-a împins spre acest gest și l-am părăsit deși îl iubeam.

| SilentRain a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Mergi la psiholog ai o varsă considerabil și ești la fel de derutată ca o adolescentă
Nu-i ok mentalitatea asta, accepți rolul de obiect din partea fostul iubit toxic...e mai mult decât tragic e o porcărie totala, nu-i iubire e o otravă, da in fine tu singur te bagi in rahatul ala...
Cu tipul actual stai deși susții că nu mai ai sentimente, pe urmă spuie că ai fii devastată de durerea despărțirii
Cum definești tu iubirea?
Ce crezi că o să schimbii la fostul când el este așa din natura lui, fara voința lui n-ai sa schimbii nimic din contra
Nu-i nevoie de crize de gelozia și acel foc ca la început sa iubești un om, iubire consta in respect, grija, compasiune și înțelegere
Treaba ta ce deciz, dar mai bine ți-ai lua timp de singuratate până te înțelegi tu pe tine ce simți
Cred că cu actualul stai din interes, astfel fi plecat de mult

| SG1995 a răspuns:

R/thathappened

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei!

Dupa parerea mea toti 3 aveti probleme destul de serioase. In opinia mea ar trebui sa te detasezi de amandoi si sa incepi o relatie doar atunci cand vei fi pregatita, daca vei fi vreodata, desigur si asta fara sa te jignesc. Incearca sa mergi deschisa la terapie, se poate obtine si gratuit in unele situatii. Poti de asemenea sa lucrezi mai mult la tine, la personalitate, sa cauti mai multa informatie, sa te dezvolti si sa evoluezi. Mult succes!

| BoboBobo6717 explică (pentru anonim_4396):

Mă dezvolt, lucrez la mine. fac cursuri, vreau să obțin o carieră etc. Dar când mă întorc acasă mă gândesc ce viață de rahat am, simt că nu mă iubește nimeni și e gata, moralul meu e la pământ. Și nu, nu cred că voi fi pregătită vreodată pentru o nouă relație, nici nu aș vrea. Dacă m-aș despărti, chiar că nu aș mai vrea relație fiindcă tot mi-ar zbura gândul la fostul si poate, despărtindu-mă de actualul, și la el. Nu vreau să sufere, a fost suficient că am făcut un băiat sa sufere, nu mai vreau, nu sunt genul. Și fără suferinta nu am cum sa ies din relație.dar revenind la subiect, nu aș vrea un alt băiat, probabil doar întâlniri și atât

| anonim_4396 a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Dacă mă întrebi pe mine clar ar trebui sa te desparti de el, ar fi mult mai benefic pentru amândoi. Dacă simți să ieși și cu alții nu prea ai ce căuta Intr-o relație. Oamenii care fac asta au o problemă.

| BoboBobo6717 explică (pentru anonim_4396):

Pei normal că simt nevoia să ies cu alții dacă el nu e comunicativ deloc, nu prea am ce sà vorbesc cu el, decât despre lucru. Nu îl interesesează gândurile mele, cel puțin nu imi dă ideea cum că l-ar interesa. Și mai e și faza că nu întreținem relatii intime, nu ne sărutăm. Clar imi lipsesc. Merci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Ce sens are să ramai langa un om langa care ești fericită parțial? A fi fericit parțial nu este fericire.

| Mopmop a răspuns:

"Pacanele, bautura si gelozia "
Tripleta de aur! Cand vezi una din astea prezente la un barbat/femeie fugi cat te tin picioarele.
Revenind acum la cele scrise de tine.
Posibil sa fie defect profesional insa de vreo 10 ani de cand practic meseria asta am ajuns la o concluzie pe care imi place sa o transform intr-un citat.
"Stii cu adevarat ca iubesti o persoana doar atunci cand ii poti fi infirmier"
Nu intru in amanunte acum privitor la ce implica meseria de infirmier insa sper ca poti prinde ideea!
Trecutul lasa-l acolo unde e, prezentul fa-l cat mai repede posibil trecut si priveste cu speranta spre viitor!
Mult succes iti diresc!

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimu7041 a răspuns:

O poveste de-a dreptul intortochiata.
In primul rand, trebuie sa renunti la persoana pe care nu o iubesti, dragostea cu sila e o mare prostie. Va pierdeti amandoi timpul. Tu ai spus ca ai vorbit cu actualul si nu face nimic, deci nu vrea, sau nu poate, ideea este ca nu exista compatibilitate.
Faza cu fostul poate este vorba de faptul ca tu vrei mereu iubire, pentru ca asta am sesizat la tine si stii ca el a mai ramas cel care ti-a oferito candva si oarecum, poate intr-un mod inconstient te gandesti la faptul ca poate mai merge ceva (Pe scurt, te gandesti la el deoarece e mai usor sa fac asta decat sa te gandesti la un viitor barbat pe care nu l-ai intalnit pana acum, ceva de genul: o sa vina si vremea aia cand o sa gasesc pe cineva potrivit)
Pe de alta parte, poate e ceva tensiune sexuala, iar asta nu tine mult.
Faptul ca v-ati sarutat NU este deloc ok, mai ales din partea lui care are un copil
Eu spun sa evitati treburile astea, iar daca nu iti pasa de fosta cumnata, de tine sau de el, gandeste-te la copilul acela care nu are nicio vino
Ia-ti timp, draga mea, e totul in regula, nu ai ajuns sa faci nimic rau
Repet: renunta la orice te face sa te doara, orice nu iti ofera afectiune, stai singura, contempla cu orice vrei, canta, danseaza, fa tiktok-uri, orice
Detaseaza-te complet si de fostul (care are o sotie si un copil, iar cum el s-a sarutat cu tine avand deja o familie, asta ar putea face si cu tine) si detaseaza-te complet si de actualul (care nu iti ofera iubire si nu te simti fericita)
Sper sa te ajuta tot ce am scris, multa santate, alegerea e in mana ta: Alege sa faci bine

| BoboBobo6717 explică (pentru Anonimu7041):

Nu, deci nu e copilul lui. E copilul fratelui meu pe care îl crește el. Și nu este căsătorit, doar stă cu ea. A făcut asta doar ca să mă rănească pe mine. Îl văd că și el încă ține la mine. Și da, am încercat să vorbesc și cu alți băieți ( doar să vorbesc) să văd dacă mi-aș putea distrage mintea de la el, dar fără nici un rezultat. Nu mă atrage niciunul. Nu e el prinț și nici nu știu cine, cu toate astea, mă gândesc numai la el. Logic, m nevoie de iubire. Și cum actualului îi intra pe o ureche și ii iese pe alta tot ce îmi lipsește și mă deranjează, m-am enervat tot așteptând de atâta timp ( cam 1-2 ani) și m-am gândit că dacă nu mă despart, sunt predispusă să îl insel fiindca sunt om si eu. Si i-am zis chestia asta, nu are nici o reacție. Ar putea sa meargă la um doctor văzând clar că nu e ok ce se întâmplă, însă se pare că el nu are nici problema cu asta. Suntem tineri, dacă acum la vârsta asta nu facem sex, atunci când o sa facem? Trăim ca moșii, măcar ăia nu mai pot face nimic si n-au încotro, dar noi. și normal că si problema asta, lipsa de iubire plus altele mă împing spre acest gest. Singură nu am mai fist, mi-e si frică să nu fiu intr-o relație desi m-aș descurca, m-am obișnuit să stept pe cineva acasă in toată seara și mă tem că aș întra mai tare în întuneric dacă aș rămâne singură. Și nu, nu sunt egoistă. Pur si simplu nu prea am pe nimeni alături de sufletul meu. Mulțumesc!

| Anonimu7041 a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Am inteles situatia ta. Stiu ca este greu sa renunti la ceva ce te-ai obisnuit, cum ai spus tu, ca "m-am obișnuit să stept pe cineva acasă in toată seara"
Ai nevoie de mult timp pentru tine si toate or sa se rezolve atunci cand nu o sa te astepti, ai sa vezi!
Multa sanatate!

| BoboBobo6717 explică:

Du-te și dormi undeva. Nu ai dreptul să mă judeci, dacă nu știi sa oferi un sfat, taci. Că nu știi prin ce trece o persoana. Tot eu nu-s bună, dar bărbații care nu oferă, sunt buni. Dispari!

| Anonim5695 a răspuns:

Nu e sufletul tau pereche fostul tau, asta e clar. Uita te la serialul sexlife, traiesti aceeasi drama, fara partea cu sexul. Nu te intoarce la fostul tau, o sa regreti