| caty_2019 a întrebat:

as vrea sa va cer ceva sfaturi!
Am terminat o relatie in urma cu 2 luni, o relatie ce a durat 10 luni. Dupa doar 1 saptamana de la despartire am decis sa plec din oraul in care locuiam pentru ca asa nu imi mai vedeam fostul iubit. Dar greseala ce cred ca am facut-o e ca, in timp ce eu eram impreuna cu el am cunoscut un baiat pe messenger cu care am tinut legatura, Iar in momentul in care am decis sa plec din oras m-am gandit sa merg la acel baiat care actual este iubitul meu.Credeam ca asa se va rezolva totul in schimb nu e deloc asa, pe zi ce trece imi e tot mai greu...atunci cand stau langa actualul iubit ma gandesc la fostul si imi e foarte dor de el.Nu stiu ce sa fac, simt ca il folosesc pe acest barbat ca sa pot uita fosta relatie si nu imi place deloc acest gandsad
Ce sa fac? pentru ca imi iubesc fostul iubit si el la fel pe mine, dar mai e si actualul care sufera din cauza mea si nu imi doresc asta nici o clipa broken heart

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Cine ti-a zis ca fuga de probleme = solutie?
Nu mai puteai sa il vezi zici, sigur ai trecut prin faza "Il urasc dar il iubesc".
Credeai ca daca iti gasesti pe altcineva totul o sa fie bine si nu o sa-ti mai amintesti de el sau cum?
"Dar greseala ce cred ca am facut-o e ca, in timp ce eu eram impreuna cu el am cunoscut un baiat pe messenger cu care am tinut legatura" adica?
Faptul ca ti-a semi-placut acest baiat asta nu este o greseala ci ceva destul de normal.
Pe parcursul vietii asa ceva este improbabil sa nu ni se intample.
Faptul ca tu ai pastrat legatura crezi ti-a afectat relatia de atunci?
De asta te-ai mutat din oras si te-ai dus la acel baiat direct?

Daca nu il iubesti pe actualul atunci nu te mai juca cu sentimentele lui si lasa-l sa isi gaseasca fata potrivita, macar atat poti sa faci.
Nu ii da sperante desarte, cu cat amani mai mult cu atat o sa doara mai tare.
Ai realizat pe cine iubeai cu adevarat, el te-a ajutat involuntar desigur.
Ce o sa faci in continuare? O sa ramai cu cel pe care nu il iubesti sau o sa mergi la cel pe care il iubesti?
Suna rau ce zic dar cel mai bine ar fi ca sa ii rupi inima ca nu este o cale mai amiabila sa te desparti.
Ce o sa ii zici? Aveam nevoie de cineva sa fie langa mine sa ma faca sa uit pe fostul dar am realizat ca il iubesc?
Cum suna?

Pana la urma este viata ta si este alegerea ta.
Faci ce crezi tu ca trebuie.

9 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Draga mea du-te la cel la care inima ta iti spune este adevarat ca cel de-al doilea va suferi dar esti o fata buna daca nu vrei sa-ti cladesti fericirea pe nefericirea altuia Cat timp vei fii cu actualul iubit tu si el va suferi si ce faci? Stai din mila? Mila este mai rea ca dragostea. Eu in locul tau sincer asi spune adevarul si asi sta cu cine imi este drag Acum tu alegi care iti este drag Oricum unul din ei va suferi inclusiv tu Adevarul doare dar este mai bine adevar decat minciuna Sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti lumineze mintea sa poti sa faci pasul care trebuie

| ELLSSA a răspuns:

De ce fugi de sentimentele pentru el? Suna-l si spune-i ceea ce simti si ca vrei o intalnire pentru a clarifica lucrurilehappy

| ELLSSA a răspuns:

Sa lasam copilul sa se bucure si de mama si de tatal lui.Sa lasam de-o parte "aventura" sa zicem asa.Nu trebuia sa omiti acest lucru...
Trebuie sa ai mereu in minte ca el are familia lui si ca tu nu mai trebuie sa il ai in sufletel/minte/simturi/piele...

| ostea a răspuns:

Ai greșit pecînd din orașul în care era fostul tău prieten. Fuga este un act de lașitate, neputință. Trebuia să lupți și să mergi înainte orice ar fi.
Oricum orice chestie ți se întîmplă pleacă de la deciziile care le iei.
Acceptă că ai greșit.

Inima ce îți zice în acest moment?
Urmează glasul ei și vei gasi ceea ce îți dorești cu adevărat.

Dacă nu îl iubești nu mai îl face să aibă speranțe în privința relației voastre.
Adevărul este dureros dar mai tare doare minciuna.
Dacă vrei să fii împacată cu tine, fă-ți ordine in suflet.

Crezi că fostul prieten o să te mai primească înapoi?

De ce nu discuți cu prietenul tău? Sunt sigură că va înțelege, chiar dacă o să sufere. Nu poți sta cu cineva din milă.

Rezolvarea soluțiilor sunt în tine, numai și numai în tine!
Tu știi cel mai bine situația ta.
Succes în rezolvarea problemei, numai bine...

| UniversaLove a răspuns:

Salutare
~*~Draga Caty daca iubesti cu adevarat pe cineva lasi de la tine. Daca aceasta persoana la care tu ti mult are si o familie chiar daca el mai vrea sa fiti iarasi impreuna sa spui NU. Daca il iubesti ii faci un bine refuzand,fiindca are un copil, va suferii mama copilului dar cel mai mult copilul, s-ar destrama o familie si sa fi complice la o destramare de familie este o pata care cu greu se va sterge de pe sufletul tau.Nu fugi niciodata de evenimentele grele din viata ta, pentru ca oriunde ai fi te vor urmarii si vei simtii o apasare pe inima ca niste spini. Poti scapa de umbra ta? asa si cu aceste evenimente din viata noastra sunt lectii, experiente.Accepta situatia totul este sa accepti iar apoi totul va curge de la sine incet si lin.Acceptand situatia automat o sa stii incotro sa mergi si ce sa faci, acceptand o sa gasesti solutiile la orice problema intampini.Numai iertandu-te pe tine si acceptand evenimentele din viata ta poti fi impacata cu tine insuti si sa ai o claritate in ceea ce vei urma sa faci cee ce vei decide. Daca te afunzi cu minciuni si fuga de responsabilitate nu faci decat sa agravezi situatia. Poti vedea pietrele de pe fundul unui rau tulbure? trebuie claritate si curaj draga mea FARA teama, teama te blocheaza sa Simti ce trebuie facut.Asculta-ti inima,stai undeva in liniste. undeva sa fi numai tu si cu tine, tu si sufletul tau si intreaba-te pe tine, vorbeste cu tine cu sufletul tau si raspunsurile vor veni.Stiu ca este greu si dureros ce o sa spun acum dar sincer alta solutie nu vad draga mea, orice este greu daca nu luptam si ne lasam batuti fara a intra in ring si daca agravam situatia.Nu uita nimic din trecut nu trai cu trecutul doar extrage din trecut lectiile capatate si care te vor ajuta sa nu repeti istoria.O istorie uitata este una repetata.Nu te intoarce la persoana la care ti foarte mult si la care te gandesti si din cauza caruia nu ai nopti dormite cu liniste in suflet.Este un capitol incheiat odata ce are o familie,trenul a trecut asteapta sa vina altul si care este cu adevarat pentru tine,nimic nu este intamplator draga mea daca nu esti cu el inseamna ca asa trebuie este cu un scop si accepta asta altfel vei sta cu resentimente,stres,amaraciune nu vor duce decat la autodistrugere in nici un caz la o inflorire frumoasa.Evita-l este cel mai bine pentru amandoi. Spune-i si acestu-i baiat cu care esti acum, tot ce ai pe suflet si roaga-l frumos sa te asculte sa se uite in ochii tai si scapa odata pentru totdeauna greutatea de pe inima numai asa rupi spinii care ranesc inima ta. Spune-i ca ai nevoie de o pauza si ca trebuie sa fi singura o perioada sa te regasesti si sa ajungi la o concluzie pentru sufletul tau, daca va intelege inseamna ca te iubeste cu adevarat chiar daca aceasta pauza inseamna si cateva luni.Este nevoie Caty draga de o perioada sa fi numai tu si cu tine si sa aranjezi tot ce ai pe suflet sa scapi de ce te apasa.Cum preferi sa stai cu cineva care te iubeste cu adevarat si iti este alaturi sau cu cineva care doar spune ca te iubeste nu si simte si este departe cu tine? Cum preferi sa fi cu cineva doar din mila de frica ca s-ar supara si sa ai povara pe inima sau sa spui tot ce ai pe suflet sa lamuresti totul si sa scapi de povara de pe inima? Draga mea DECIZIA ESTE A TA,ai liberul arbitru,este viata ta si tot ce am spus acum am spus cum simt eu ca trebuie procedat, ai tot ce iti trebuie in Sufletul tau, increde-te in el nu te va mintii niciodata lasa ratiunea si Simte.Multa Constientizare Iubire Lumina si Pace Interioara iti Doresc~*~

| The17Bebo a răspuns:

Iubita si eu am trecut prin asa ceva...eu m-am intors la fostul ca mi-a fost mult mai bine langa el...ma sprijinit la greu iar cu actulaul ma intelegeam foarte rau si nu ma asculta cand aveam ceva de zis
eu zis (parerea mea) e sa te intorci la celalalt lasa-l pe actualul sa sufere ca ii va trece tu ramai langa cine te iubeste cu adevarat si acel este fostul!

| AndreiN a răspuns:

Ce decizeie auzis a pleci din oras laughingrolling on the floor. Te duci la el pur si simlu si i zici 'Irtama' cei asa de greu?laughing

| caty_2019 explică:

Cred ca am omis un detaliu destul de importantsad, fostul meu are o "sotie" sta cu o fata de ceva timp si au si un copil iar eu nu stiam, tocmai de aceea cand am aflat ca el are deja o familie am renuntat la noisad Cred ca un copil si o sotie au un loc mai important in viata lui decat aveam eu...cel putin asa cred ca e normal!

| silvia_9443 a răspuns:

Sal caty eu cred sa faci ce iti porunceste inima chiar daca actuoalul o sa sufere mai bine acum de cat mai tarziu, pote mai tarziu o sa sufere mai tare.eu zic sa il parasesti acum pana nu este prea tarziu si poate fostul is va face o alta relatie si cine va suferi vei fi tu.te am pusy si ai grija de tine sper sa alegi pe cine trebuie.:*