| Abbyabby1992 a întrebat:

Buna am aproape 17 ani si ieri am facut sex cu prietenul meu protejat.dar se rupse prezervativul si el ejaculase deja in mine si doar dupa realizase. am luat repede pastila de a doua zi. in 30 de minute. cam asa ceva..si am luat si un test de sarcina.dar il voi folosii peste 10 zile. sunt super speraiata si super stresata. chiar daca am luat pastila. pot ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu; și aproape sigur nu ai fi rămas nici dacă nu luai prăpădita aia de pastilă. Acum o să ai o mare brambureală hormonală în organism timp de câteva luni. Mai bine ai fi speriată de efectele adverse ale acestei bombe hormonale, decât de o imposibilă sarcină.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea testului de sarcina peste 10 sau 14 zile ar fi/va fi absolut INUTILA fiindca chiar si in cazul in care pastila NU si-ar face efectul si s-ar forma o sarcina aceasta nu poate produce HORMONUL de sarcina hCG decat doar dupa trecerea a minim 18 zile pentru ca rezultatul testului sa fie cuprins intre 90-95%. In aceasta intrebarea de-a ta NU ai mentionat/precizat cea mai importanta informatie si anume in a cata zi a ciclului menstrual a avut loc sexul de care este vorba? Raspunsul CORECT poate fi formulat doar daca este cunoscut acest aspect absolut necesar. Multa sanatate!

| Abbyabby1992 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai ar fi trebuit sa mi vina cam pe 17.

| Abbyabby1992 explică (pentru corbulalbrosu):

Si toata treaba asta s-a intamplat luni, 7/8/17. Iar ciclu ar trebui sa-mi vina aproximativ pe 17.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Abbyabby1992):

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se fi putut forma o sarcina a fost practic IMPOSIBILA in cazul in care data de incepere a urmatoarei menstruatii se respecta de obicei. In acest caz fiindca sexul a fost intretinut cu 9-10 zile inainte de menstruatie adica in perioada 100% NEFERTILA a ciclului menstrual, folosirea pastilei de a 2-a zi a fost absolut inutila. Producerea viitoarei menstruatii se poate sa fie grabita sau intarziata cu mai multe sau mai putine zile in functie de dereglarile hormonale care vor fi provocate in organismul tau de hormonii sintetici din acea pastila blestemata folosita absolut FARA ROST in mod cu totul IRESPONSABIL. Multa sanatate!

| mudokins78 a răspuns:

Nu! Stai liniştită, nu se rămâne gravidă aşa repede. Ştiu că sunt anumite zile pentru fertilizare.