| Maria1678 a întrebat:

Buna! Am aproape 18 luni fara câteva luni si cred ca am rămas însărcinată. Am facut sex fara prezervativ cateva secunde fara sa isi dea drumul in mine. Eram in perioada fertila si imi e foarte frica de lichidul preejeculator. Menstruația a venit dar m-a tinut 3 zile cu niște dureri groaznice. (De obicei ma doare doar in prima zi)Oare e posibil sa fiu însărcinată? Mereu ne protejam dar ne a luat valul pe amândoi.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca au trecut 21 de zile de la actul sexual,poti face un test de sarcina ca sa te mai linistesti.
Din cauza ca ti-a venit ciclul menstrual, presupun ca nu esti insarcinata, chiar daca ai avut dureri mai multe decat de obicei. Puteai avea o inflamatie a ovarelor sau o raceala generala, care nu se exclude deloc cu timpul rece de afara.
Fa un test de sarcina cu prima urina, dimineata.
Multa sanatate si sa ai grija de tine...si de valul ala care va ia uneori!

| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci sex fara protectie, bineinteles ca este posibil sa ramai gravida.
Daca esti gravida, nu stim si nici nu-ti putem spune noi, fiindca nu te putem consulta gineoclogic asa cum oface un medic ginecolog.
Sanatate multa si nastere usoara!

| Sofer a răspuns:

Posibil sa nu fi rămas însărcinată. Dar pentru liniștea ta poți face un test de sarcina peste 21 zile

| helpforyou a răspuns:

Nu ai ramas insarcinata daca el nu si-a dat drumul in tine. dar trebuie sa nu fi avut pe"teva" ramas de la o partida de sex anterioara sau de la o masturbare.

| Adelina4679 a răspuns:

Nu esti insarcinata. Stai linistita

| Stonehard a răspuns:

Ca sa stii sigur daca esti sau nu insarcinata, cumpara un test de sarcina. E simplu. Si data viitoare nu mai riscati, pentru ca nu merita. Folositi prezervativ, e cel mai simplu.

| whitelore00 a răspuns:

Faptul ca ai 18 luni fara cateva luni m-a bagat in soc.
dar nu, daca nu si-a dat drumul in tine esti destul de safe. acum tine de tine ce ai facut

| DeaconuCorina a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine și ți-a venit menstruația, nu poți să fii gravida.

| PopescuIonelIlie a răspuns:

Lichidul respectiv nu conține spermatozoizi. Singurul risc este ca el sa se fi masturbat cu o zi sau două inainte de actul sexual iar in lichidul preejeculator sa nu mai rămână câțiva rătăciți care pot creea o sarcina nedorita.