| StefanaOstaci a întrebat:

Am aproape o săptămână de când îmi întârzie menstruația și la două zile de întârziere am făcut două țeste de sarcină (cam la 14 zile de la ultimul contact sexual) ambele au ieșit negative. Credeți ca mai are rost să îmi fac griji de asta sau e doar o dereglare hormonală? Le-am făcut prea repede? Ar trebui să mai fac unul peste o săptămână?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul unui test de sarcina poate fi considerat ca fiind CORECT/VALID doar in situatia in care testul a fost executat in a 8 zi de intarziere si rezultatul unui al doilea test repetat dupa 4-5 zile confirma primul rezultat. Doar in aceasta situatie se poate considera ca nu exista o sarcina si de fapt este vorba de o dereglare endocrin hormonala. Intro astfel de situatie se impune ca in cazul unei intarzieri mai mari de 14-15 zile in cel mai scurt timp sa fii consultata ginecologic.Multa sanatate.

| StefanaOstaci explică (pentru corbulalbrosu):

Ok...dar un test in mod normal se face in functie de data actului sexual. iar dupa 14 zile de la un contact sexual deja testul ar trebui sa iasa pozitiv. Menstruatia este doar un indiciu nu? nu ramai insarcinata cand iti vine menstruatia ca sa astepti 8 zile de atunci.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru StefanaOstaci):

Intotdeauna ovulatia se produce cu FIX 14 zile inainte de inceperea menstruatiei. Deci sarcina se poate realiza doar in acest moment deoarece fecundarea se poate produce doar in aceasta unica zi, fiindca ovulul isi pastreaza viabilitatea max 16-24 de ore. Hormonul de sarcina incepe sa fie produs din acest moment de viitoarea placenta ce va rezulta din invelisul ovulului.Rezulta ca pana in momentul la care ar fi trebuit sa inceapa menstruatia sunt 14 zile dar acestea sunt insuficiente pentru a activa reactivii din testul de sarcina. Din acest motiv testul de sarcina nu se poate face oricand si in orice conditii cum il taie capul pe fiecare. Pentru a obtine un rezultat corect/valid testul de sarcina poate fi efectuat doar in momentul in care se realizeaza (atat in sange cat si in urina) o anumita concentratia minim detectabila (CMG) de hormoni hCG, acest prag de CMG se realizeaza dupa trecerea a minim 10 zile in sange si 21 de zile in urina. Sper sa fi fost suficient de explicit.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru StefanaOstaci):

Cel mai precis test de sarcina care teoretic nu poate fi niciodata gresit si singurul acceptat de medicii ginecologi, este cel obtinut pe baza analizei de sange facut intr-un laborator de analize medicale. Se poate face dupa 8-10 zile de la data ovulatiei, sau din momentul sexului in cazul ciclului menstrual neregulat, deci cu 4-6 zile inainte de data menstruatiei, rezultatul este corect in proportie de peste 98-99%, se obtine in max 24 ore, este neinterpretabi, nu trebuie repetat ca cel pe baza urinei, doar ca pretul este mai mare fiind cam de 35-45 lei.(depinde de laborator si localitate)

| LilianaB a răspuns:

Fii foarte atenta.Nu vreau sa te sperii dar eu asa am ramas insarcinata, exact cum ai descris si tu, la 14-15 zile de la ultimul contact, cu 1 saptamana de intarziere. Mai asteapta o saptamana, daca nu apare, du te la un control, testele pot gresi, nu sunt 100% sigure. Mie mi-au iesit 3 teste negative dar aveam simptome(ameteli, greata de dimineata... pofte chiar, varsaturi) si eram insarcinata in 6 saptamani. Am lasat o moarta ca mi-au iesit negative dar cand colo eu eram deja insarcinata in mai mult de o luna. Am facut avort deoarece mai am 2 ani de liceu. happy mult succes. sper ca toate fetele sa mi ia povestea in serios...este o experinta traumatizanta

| StefanaOstaci explică (pentru LilianaB):

Problema e ca eu nu am avut contacte sexuale neprotejate si nici nu s-a intamplat vreun incident care sa ma faca sa ma gandesc ca ar fi vreo problema. eu nu am semne de nici un fel, plus ca desi in ultima vreme menstruatia mi-a venit regulat in general nu este regulata si poate lipsi si cate 3-4 luni. tu cand ai ramas insarcinata te-ai protejat in timpul actului sexual?

| LilianaB a răspuns (pentru StefanaOstaci):

Nu,nu ne-am protejat, a ejaculat in mine