| Kzwxych a întrebat:

Am avut contact sexual cu prietenul meu. El si-a introdus penisul de cel mult 5 ori apoi l-a scos. Tin sa spun ca nu a ejaculat in mine si sunt in ultima/penultima zi de ciclu. Am sanse sa raman insarcinata? Ma ingrijoreaza lichidul care apare inainte de ejaculare.

Răspuns Câştigător
| weirdfirefly00 a răspuns:

Cati cm l-a introdus? (gluma)

Frate, sunteti inconstienti, fara suparare. Intr-adevar exista zile in ciclul menstrual cand femeia e chiar semnificativ mai putin fertila si e un risc relativ scazut de sarcina insa nu e nici pe departe inexistent! Riscul de sarcina cred ca exista absolut in ORICE ZI, poate fi foarte mic dar se poate intampla ceva daca esti nenorocos, asa ca daca nu aveti vreo varsta mai mare sau nu sunteti casatoriti, eu zic sa va protejati cum trebuie si sa nu va mai prostiti fara prezervativ. Plus ca atunci cand faceti sex neprotejat trebuie luat in vedere inclusiv ca penisul trebuie sa fie curat (sa nu fi fost acte sexuale inainte), acel lichid preejaculator care poate contine in diverse situatii spermatozoizi daca au fost ejaculari anterioare si etc. Asa ca nu va mai prostiti si aveti grija, mai bine sunteti linistiti ca v-ati protejat decat sa va faceti in fiecare luna griji.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru weirdfirefly00):

Daca nu ai cele mai elementare cunostinte de natura medicala in privinta mecanismului de producere al hormonilor, a ovulatie, a ciclului menstrual dar mai ales privind fecundarea, momentul unic dar si efemer dintr-un ciclu menstrual in care se poate realiza acest fenomem, in consecinta ar fi indicat sa nu mai debitezi imbecilitatile tale cu privire la fertilitatea zilnica si prezentata ca un "adevar" incontestabil.laughing Pentru cunostinta ta afla ca orice femeie intr-un ciclu menstrual produce doar o singura data unul sau mai multe ovule si acel ovul este VIABIL cel mult 24 de ore(in cazuri extreme chiar 36 de ore). Deci o femeie este fertila o singura data intr-o luna si poate ramane insarcinata doar in ziua OVULATIEI prin intermediul unui spermatozoid ajuns in trompa uterina din sperma ejaculata in vagin in oricare dintre cele ultime 5 zile de dinainte de ovulatie. In consrcinta o sarcina se poate forma NUMAI si NUMAI in acea UNICA zi prin intermediul spermatozoizilor proveniti dintr-o ejaculare petrecuta in acele 4-5 zile ale perioadei fertile. In restul celorlalte 20-22 zile ale ciclului formarea unei sarcini NU se poate produce daca nu apare o dereglare hormonala majora. Toti ageamii dati tot felul de informatii gresite, aberante sau de-a dreptul hilare. Pune mana si inforeaza-te corect.

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ce stil de sex mai e si asta, mai oameni buni?!
Lichidul preejaculator - picaturile placerii - contin suficienti omuleti campioni care te pot face mama!
Fuga la medic si nu mai risca fara prezervativ!
Daca ramai si el da bir cu fugitii, cum crezi ca te vei simti si singura si cu problema si abandonata?!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este unul cu durata normala de 27-29 de zile atunci in ultima sau penultima zi a MENSTRUATIEI (si nu a ciclului) care probabil poate fi a 3-a, a 4-a sau a 5-a zi a ciclului menstrual formarea unei sarcini se considera ca fiind teoretic aproape IMPOSIBILA chiar si in cazul in care este ejaculata in mod intentionat SPERMA adevarata in vagin si nu acel inofensiv lichid preejeculator care in conditii normale asa cum este produs de glandele bulbouretrale NU CONTINE SPERMATOZOIZI. In consecinta, daca sexul se produce in perioada primelor 8-9 zile ale ciclului menstrual (inclusiv zilele de menstruatie) probabilitatea de sarcina este de circa 3-5% daca se ejaculeaza sperma in vagin si de circa 1-3% daca sperma este ejaculata in exteriorul vaginului. In cazul tau se poate afirma fara teama de a gresi ca probabilitatea de sarcina este apropiata de 0 (zero) sanse. happy Multa sanatate!

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât contacul sexual a fost făcut neprotejat șansele să rămâi însărcinată sunt foarte mari.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.