| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat acum 2 luni (sau aproape 2 luni nu stiu exact) nu am facut test de sarcina. Mi-a venit ciclul de 3 ori de atunci si a durat cam 3 zile, a doua a venit mai repede cu vreo 10 zile. E posibil sa fiu insarcinata? sad

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand iti incepi viata sexuala, mai ales daca nu iei anticonceptionale este obligatoriu sa notezi unvea, zilele cand iti vine ciclul, cat te tine si zilele cand ai sex, asta ca sa stii exact cate zile au trecut de la ultimul ciclu si cam cate saptamani poti fii insarcinata daca ai avut sex neprotejat, asa cum este cazul tau acum.

| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic se poate aprecia ca fiind imposibila producerea a 3 menstruatii in cazul in care s-ar fi instalat o sarcina ipotetica. In alta ordine de idei deoarece in decurs de circa 2 luni s-au produs 3 menstruatii rezulta ca actul sexual a fost intretinut cu foarte putine zile inainte de inceperea menstruatiei (prima dintre cele 3). Fiindca este determinat/demonstrat stiintific ca in urma unui sex intretinut in zilele saptamanii dinaintea/ premergatoare menstruatiei este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina, rezulta cat se poate de clar ca urmatoarele menstruatii s-au produs exact din acest motiv si anume; este exclusa posibilitatea de a exista o sarcina in uter, in concluzie nu poti fi insarcinata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida daca in acest interval de timp ti-a venit ciclul de trei ori.

| Steam321 a răspuns:

Fa și tu un test de sarcina și vei afla dar eu zic ca nu ai de ce sa te temi

| CinVasileeee a răspuns:

Nu stiu, asta s-a intamplat si la cumnata mea la fel chiar si eu sunt curios!
astept si eu raspunsu de la tine :*