| anonwhy a întrebat:

Buna, TPU!
Am facut un contact sexual neprotejat, iar a doua zi mi-a venit ciclul menstrual. Mi-a venit mai repede cu vreo 3 zile, habar n-am de ce. Acesta a durat 4 zile.
Exista sansa sa fiu gravida?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce ti-a venit menstruatia, este clar ca nu ai cum sa fii insarcinata.

| Floridori a răspuns:

Din moment ce ai avut menstruatie, nu poate exista o sarcina instalata in uter.
Asta in cazul in care s-a manifestat ca o sangerare mebstruala normala pentru tine.

Uneori, din cauza unor mici dereglari sau ajustari hormonale, pot exista mici diferente de +/- 1, 2, chiar 3 zile, chiar si in cazul celor mai regulate cicluri.
Aceste mici diferente, daca sunt cazuri izolate, nu ar trebui sa reprezinte motiv de ingrijorare.