| deeady a întrebat:

Am avut o reliatie de 1 an cu fostul meu iubit. Motivul pentru care ne-am despartit a fost faptul ca era mult prea gelos si posesiv iar la nervi reactiona violent.De fiecare data imi spunea plangand ca se va schimba dar nu a facut-o niciodata.Acum suntem despartiti dar ma suna incontinuu ma cauta acasa si imi sparge toate parolele sa vada ce fac. Eu inca il mai iubesc dar mi-am pus intrebarea daca nu cumva ce simte el pentru nime nu este iubire ci obsesie?

5 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

E un pas foarte mic de la iubire la obsesie! Nici nu iti dai seama cand treci de la una la alta! si asta poate fi si in cazul lui. Dar gandeste-te pe toate partile, daca el chiar te iubeste si ii pare rau? totusi ati fost un an impreuna, nu o saptamana, nu o luna! Daca tu chiar il iubesti, eu zic sa ii mai dai o sansa. Exact la fel am patit si eu si inca mai sunt impreuna cu prietenul meu, avem o relatie de 2 ani acum si pot sa spun ca s-a schimbat si ne iubim foarte mult.incepusem sa cred si eu ca e obsedat de mine, nu ca ma iubeste.dar chiar ma iubea numai ca nu stia sa se exprime si se purta ca un tampitbig grin ...Eu zic sa faci si tu la fel ca mine, asta daca il iubesti cu adevarat, sa ii mai dai o sansa,sa vezi daca se schimba.Dar trebuie sa te schimbi si tu in acelasi timp. sa fi ca la inceput, cum erati voi! Bine eu pot sa spun ca ma razbunam intr-un fel pentru ca atunci cand el ma controla si ma suna intr-una si ma intreba unde sunt, ce fac, cu cine sunt ii raspundeam frumos, dar apoi ii faceam si eu la fel sa vada cum e! si a mers.ne-am linistit acum, pot sa zic ca ne-am revenit si ne iubim foarte mult. Vorbeste cu el, spune-i ca daca mai da in tine o singura data va despartiti si le spui parintilor. ameninta-l intr-un fel, fa-l cumva sa isi revina. Poate nu e baiat rau dar nu stie sa se comporte, sau poate asa a vazut in familia lui, la prieteni nu stiu. Bafta oricum sper ca te-am ajutat. ti-am vorbit din suflet crede-ma, ca la o prietena ti-am vorbit. Bafta :*:*

| deeady explică (pentru LaLaLaLoveAlex):

Multumesc mult de parere o sa.i mai dau o ultima sansa sper sa nu fie prea tarziu. ma bucur pentru relatia ta si multumesc de sfat:*

| LaLaLaLoveAlex a răspuns (pentru deeady):

Pai asa zic eu. stiu cat e de greu sa rupi totul.si nu ai cumsad. bafta :*:*:*

| Dominicc a răspuns:

Mda. sa inteleg ca in final ii mai dai o sansa.

O sa vezi din nou ca est acelasi rezultat. De fapt traiesti un vis urat alaturi de un baiat ca el. El nu are o viata! TU esti viata lui! nu in sesnul ala bun la care te gandesti ci la unu cam aiurea si tembel!

"Acum suntem despartiti" ok...
"dar ma suna incontinuu" - asta nu prea e bine! din moment ce stii ca ai o problema ( el ca baiat), mai bine rezolv'o apoi vezi cum reactionezi! Gelozia e' o boala si nu s poate vindeca doar... se poate ascunde oarecum sau cotrola. Asta in cazul in care realizezi ca ste o problema.

"ma cauta acasa si imi sparge toate parolele sa vada ce fac." - Eu nu as sta cu genul asta de baiat. Nu are o personalitate, nu are o viata, nu are o demnitate. Prea obsedat, prea bolnav de gelozie, prea daramat. Asa va face cu toat ftele. dar nu va sta cu niciuna mult.

Ce o sa faci mai incolo? o sa stai cu el de frica? E normal sa iti sparga parole, sa te caute acasa cand el de fapt e marea problema?
Raspunsu sigur e Nu. Dar ar fi bine sa ii spui situatia ca tu nu esti propietatea luii cum crede el si ca tu ai o viata! nu trebuie sa te simti legata in lesa.

Multi nu se schimba. chiar daca zic asta. Schimbarea nu dureaza 1-2-3 zile ci saptamani, luni! ani! ca sa revi cat decat pe pamant.
Ma refer la gelozie.

Ca ii mai dai o sansa, iti asumi responsabilitatea sa il suporti in continuare asa cum e.

| 93Anna93 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, este o obsesie bolnava.El nu te iubeste, el vrea sa te controleze.Incearca sa gasesti niste parole mai dificile, schimba si numarul de telefon, iar cand te cauta acasa nu ii mai raspunde la usa sau pune pe altcineva sa ii zica ca nu esti acasa.