| AnemonaP a întrebat:

Am facut dragoste cu prietenul meu pe 19 august, eu eram in a5-a zi de menstruatie, insa luasem in acea zi si ziua precedenta vitamina k si se mai oprise sangerarea. Am facut-o 30 de secunde fara prezervativ, dupa cu prezervativ. Mi-a spus ca nu am de ce sa imi fac griji pentru ca nu s-a intamplat nimic. Mie acum imi este cam frica, si imi fac niste ganduri. Credeti ca este vreo posibilitate sa raman insarcinata? Cu toata ca nu si-a dat drumul.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care se intretin contacte sexuale in zilele de menstruatie, poate exista o foarte mica posibilitate de a se forma o sarcina dar aceasta depinde de lungimea ciclului menstrual sau daca ciclul menstrual este neregulat. Insa in cazul unui ciclu menstrual normal de 27-29 de zile in perioada primelor 9-10 zile ale ciclului (inclusiv si zilele de menstruatie), probabilitatea de formare a unei sarcini este mai mica de 5% chiar si in cazul in care sexul este neprotejat si sperma este ejaculata voit/intentionat in vagin de fiecare data. In concluzie, daca ciclul menstrual are o lungime de peste 27 de zile, atunci in primele 9-10 zile (incepand cu prima zi de menstruatie) chiar daca sexul se termina cu ejacularea spermei in vagin posibilitatea de a se forma/naste o sarcini este de 3-5% iar daca sperma nu ajunge in vagin atunci scade la 1-3%. Teoretic este IMPOSIBILA formarea unei sarcini in cazul prezentat in aceasta situatie daca ciclul menstrual este mai lung de 23-24 de zile. Multa sanatate!

12 răspunsuri:
| Sociopat a răspuns:

Ma daca nu esti sigura pe tine nu mai fa fara prezervativ in pana mea. Daca n-ai incredere in bula ala nu mai fa fara prezervativ. Nu mai fi o animala excitata si pune-ti siguranta proprie pe primul plan. Stiu ca incepi sa respiri greu si esti imbatata de coitus dar controleaza-te si zii sa-si puna prezervativul.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa intelegi un lucru, nu are importanta daca ejaculeaza ori nu in vaginul tau, pentru ca poti ramane insarcinata si cu picatura pre-ejaculatoare care se elimina din penisul lui in primele 10 secunde cand penisul este introdus in vagin, picatura care contine sperma!
Singura conditie ca sa ramai insarcinata imediat, este ca tu sa fii in perioada fertila!
In a 5-a zi de ciclu, nu erai in perioada fertila.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata nu poti ramane gravida.

| Xpressurself a răspuns:

Nu, ovulul care urma sa fie fecundat a fost eliminat. Aceasta este menstruația. Eliminarea unui ovul care a ajuns la capăt de drum. Îți recomand să te documentezi puțin dacă tot pierzi vremea pe net citind niște articole de cultura generala.

| VenomMMA a răspuns:

Buna, deci ati facut-o 30 de secunde cu prezervativ, apoi fara. Daca nu a ejaculat in tine, slabe sanse sa ramai insarcinata. Adica sunt ZERO sanse sa ramai. Ca sa fiu mai clar. N-ai de ce sa-ti faci griji. happy Pe viitor ar trebui sa folosesti protectie pana la capat. Ca sa nu-ti mai bati capul cu chestiile astea. Si ca masura de precautie sa iei pastila de-a doua zi. Ca sa fii sigura. Repet: Daca tu zici ca n-a ejaculat in tine, n-ai de ce sa te stresezi, n-ai ramas.

| AnemonaP explică (pentru VenomMMA):

30 de secunde fara prezervativ. si dupa cu

| VenomMMA a răspuns (pentru AnemonaP):

Pai daca ati facut-o la inceput cu prezervativ si dupa si-a pus prezervativul pana la sfarsitul actului sexual, de ce-ti mai faci griji? Nu s-a intamplat nimic rau. Don't worry. happy

| AnemonaP explică (pentru VenomMMA):

Stiu,doar ca inainte de a-si pune prezervativul s-a intamplat foarte putin, si dupa si l-a pus.Si am o mica teama

| VenomMMA a răspuns (pentru AnemonaP):

Ce s-a intamplat? Si-a dat drumul inainte sa-l puna? Stai linistita! Nu inteleg de ce-ti faci atatea griji pentru nimic. Nu ramai insarcinata asa de repede. Cred ca, planeta, era super populata daca copiii se puteau face asa de usor. tongue

| OMFGConrad a răspuns (pentru VenomMMA):

Şi totuşi se pot face destul de uşor.winking

| xunshu a răspuns:

Buna. Da, normal ca sunt sanse sa ramai insarcinata! Penisul are un lichid lubrifiant transparent care se produce la erectie. Iar acel lichid contine spermatozoizi. Trebuia macar sa iei o pastila. Sa faci neaparat 2-3 teste de sarcina. Bafta!

| elena800 a răspuns:

Daca nu si-a dat drumul, nu poti ramane insarcinata. Daca nu esti sigura, mai asteapta o saptamana si fa-ti un test de sarcina.