| Deedee0708 a întrebat:

Am facut dragoste pentru prima data cu prietenul meu pe 12.07. La primele penetrari cu prezervativ si dupa inca 3-4 penetrari fara prezervativ pana s-a rupt himenul. Tin sa mentonez ca nu si-a dat drumul si nu avea nici lichid preejaculator. Am ciclu neregulat si vine in jur de 15-22 si inca nu mi-a venit. Dupa cat timp de la acel act este bine sa fac un test de sarcina? Ce sanse sunt sa fi ramas gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT, practic este imposibil de formulat un raspuns cert, sigur sau corect, din cauza caracteristicilor imprevizibile si a imposibilitatii de a se putea anticipa modul in care se va desfasura ciclul, momentul in care se produce ovulatia si imposibilitatea de a determina perioada de fertilitate a fiecarui ciclu in parte. Femeile cu ciclul neregulat sunt "condamnate" sa intretina intotdeauna NUMAI contacte sexuale protejate pentru a evita orice posibilitate dea se forma o sarcina nedorita. Prin insasi acceptarea de a fi efectuate acele penetrari cu penisul neprotejat, tu ti-ai asumat in mod deliberat/cu buna stiinta riscul de a putea ramane insarcinata. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii ca intotdeauna sexul de dezvirginare se intretine cu prezervativul montat pe penis pe toata durata sexului. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie 100% VALID/VALABIL si CORECT se face doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ultimului sex intretinut, bineinteles doar iintren cazul in care intre timp nu se porneste menstruatia. Multa sanatate!

| Deedee0708 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc. Ar fi trebuit sa am vreun semn pana acum daca era vorba de sarcina sau acestea vor fi doar dupa acele 21 zile?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Deedee0708):

Primul si unicul semn de sarcina este reprezentat de neinceperea menstruatiei la data calculata sau cea pronosticata/prognozata in cazul ciclului menstrual neregulat. Dupa trecerea celor 21 de zile de la data intretinerii ultimului sex neprotejat (cu ejacularea spermei in vagin) se poate efectua TESTUL DE SARCINA, fiindca doar atunci rezultatul obtinut se poate considera ca fiind corect si sigur in proportie de peste 99%.

| Deedee0708 explică (pentru corbulalbrosu):

Alte semne nu pot avea?

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine nu mai face sex cu nimeni decât după căsătorie.