| Alecsandra11111 a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu astazi dar fara prezervativ, nu a ejaculat in mine. Dar as putea ramane insarcinata? Inca nu imi e data ciclului dar ma gandesc ca as putea ramane. Si mi-e frica sa iau pastila de a 2 zi ca mi s-ar schimba venirea ciclului.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclul de tip NEREGULAT cum il ai tu, nu se poate estima sau aproxima ovulatia si perioada fertila. Ca atare, absolut toate partidele sexuale trebuiesc facute cu prezervativ.
Acum, daca ai avut 2 partide sexuale consecutive sau a exisatt o masturbare cu ejaculare, anterioara sexului, baiatul avea sperma ramasa pe teava, care se scurge involuntar in vaginul tau, imediat cum se reintroduce penisul si te poate lasa imediat insarcianta, daca esti in perioada fertila.

Pastila de a doua zi se recomanda 1 singura data in viata, fiindca este o bomba hormonala cu extrem de multe efecte negative, care iti afecteaza corpul pe termen lung, de aceea se ia numai in caz de accident.
Vin si te intreb, de ce accepti sex fara prezervativ?
Chiar nu-ti pasa daca ramai gravida, sau iei vreo boala mortala?

| Alecsandra11111 explică (pentru Violleta2022):

Nu a facut masturbare inainte, doar sm facut sex, dar am facut sex acum fara prezefvativ, alta data nu am facut. Si daca iau pastila mi se schimba venirea ciclului?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alecsandra11111):

Daca iei pastila de a doua zi ti se schimba totul, nu doar ciclul, pe o perioada de 6-12 luni.
Schimbare ciclului este cel mai mic rau pe care ti-l provoaca aceasta bomba hormonala, sunt altele mai grave pe care le afectaeza, putand apare cisturi ovariene, fibroame, noduli tiroidieni, noduli mamari samd.

| Sofer a răspuns:

De ce ai făcut fără? Șanse sunt dacă și-a dat foarte puțin drumul în tine la ieșire.