| mirelaaa89 a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu la doua zile dupa ce mi s-a terminat menstruatia. Prietenul meu nu si-a dat drumul in mine, si m-a asigurat acest lucru. Dar pentru siguranta, la 5 zile dupa contactul sexual am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Recent, am aflat ca testele de sarcina iti pot da un "raspuns" sigur numai dupa 10 zile de la contactul sexual. Deocamdata, menstruatia mi-a intarziat o zi si sper sa nu imi intarzie prea mult. Problema e ca din cate stiu eu lichidul semninal contine spermatozoizi.Este posibil sa fiu insarcinata?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa fii insarcinata si testul la 5 zile nu are absolut nici o semnificatie (sanse zero de a iesi pozitiv). Testul sigur nu e in nici un caz la 10 zile, atunci siguranta e de cam 10%. La 10 zile doar un numar mic de femei insarcinate testeaza pozitiv. Testul sigur e abia dupa minim 21 de zile de la contactul sexual (din urina de dimineata). Am o colega care era insarcinata (vroia mult copilasul) si a testat negativ in a douazecia zi de la contact si pozitiv in a 22-a zi. Asadar, asteapta 21 de zile, fa testul din urina de dimineata si apoi, daca e negativ, repeta-l dupa 2-3 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da lichidul seminal contine spermatozoizi, cred ca cea mai buna solutie sunt anticonceptionalele, de ce nu le folosesti, mergi la medic faci niste analize si pe urma le iei, stai linistita si nu mai alergi pe la farmacii dupa teste pentru sarcina si te simti si tu bine, ca doar esti femeie, asa ce faci, nu orgasm nici tu nici el ca trebuie sa aveti grije, nu-i bine. Poti ramane insarcinata din lichidul seminal, procentajul este mic dar exista. Si apoi chiar daca s-a retras foarte repede din vaginul tau, nu se poate sa nu scape o picatura, chiar daca el are impresia ca nu, in acel moment nu cred ca-si mai da seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da