| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu la 2 zile dupa ce mi s-a terminat menstruatia.Prietenul meu nu si-a dat drumul in mine si a zis ca nu am de ce sa imi fac probleme, dar din cate stiu eu lichidul pe care el il are atunci cand se excita, contine spermatozoizi. La 5 zile dupa contactul sexual am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Insa, recent am aflat ca testele de sarcina arata "raspunsul" corect numai dupa 10 zile de la contactul sexual. Problema este ca menstruatia trebuia sa imi vina astazi, pe 27 decembrie, si nu mi-a venit, dar niciodata nu am avut o menstruatie regulata. Oare sunt insarcinata?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina facut la 5 zile de la contact are siguranta zero. La 10 zile de la contact, daca e pozitiv, inseamna ca esti insarcinata, daca e negativ inseamna ca inca nu s-a pozitivat (cam 10% din femeile insarcinate testeaza pozitiv la 10 zile de la contactul sexual, restul de 90%, desi sunt insarcinate testeaza negativ). Ca sa te poti baza pe test (adica sa aiba siguranta indicata pe pachet) trebuie sa-l faci la minim 21 de zile de la contactul sexual din urina de dimineata sau la minim 24 de zile din urina de peste zi si sa-l repeti dupa 3 zile.
O intarziere de o zi nu inseamna neaparat sarcina. Tinand cont ca ai ciclu neregulat, nu poti sti cat de fertila erai in momentul contactul sexual. Asadar, probabilitatea de a fi insarcinata e undeva pe la 20% (daca partenerul tau are multi ani de experienta) si creste daca e mai putin experimentat. Mai ai un pic de asteptat, dar nu mult pana se implineste termenul la care poti sa te bazezi pe testul de sarcina (probabil mai putin de o saptamana).

| MikyMi a răspuns:

Asteapta sa mai treaca cateva zile dupa care mai fa un test si vei afla daca esti sau nu... daca o fi sa fie bebe o sa fii o mamica tare fericita, e clar ca taticu isi doreste de vreme ce vrea fara protectie si mai lasa si in tine.asa ca ai grija de amandoi bebei ai tai daca o fi sa mai fie unu in burtica...sa nu te sperii ca un copil e cel mai mare dar de la Doamne Doamne. Ai grija de tine!

| yuli10 a răspuns:

E putin probabil sa fii insarcinata, dar nu imposibil.
eu nu mi-as face griji dar ar fi indicat sa nu mai risti copilareste de acum incolo.

| Catalion a răspuns:

Normal ca "lichidul pe care el il are atunci cand se excita, contine spermatozoizi". Vorbesti de parca dabia ai aflat acest lucru. Cati ani ai? 12 ani? Mai fa o data peste 10 zile testul de sarcina si atunci o sa afli. Daca il puneai pe prietenul tau sa-si puna prezervativ, acum nu mai aveai grija asta.

| ILoveYouSoMuch a răspuns:

Este o intrebare dificila daca nu ti-a venit du-te la medic repede si ai grija daca esti insarcinata o sa te ingras dar sti asta