| AnnaMariaaa a întrebat:

Buna,

Am facut sex cu prietenul meu si a scos repede inainte sa-si dea drumul, dar surpriza, prezervativul se rupsese...
Noi zicem ca nu s-a intamplat nimic din ce nu ne dorim, dar nu suntem 100% siguri...
Menstra mi-a venit pe 1 si s-a terminat pe 7 si din calculele mele ar trebui sa fie ultima zi din perioada infertila...
Care e parerea voastra?

Inca ceva, am fost nevoita sa iau pastila de a doua zi prin nov pentru siguranta noastra.O mai pot lua la nici 2 luni?

Merci,

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Mergi la Farmacie si iti cumperi un TEST DE FARTILITATE/OVULATIE numit Barza 5+1.
CAND si IN CE CONDITII SE FOLOSESC PASTILELE CONTRACEPTIVE (de a 2-a zi) :
Folosirea INUTILA a pastilei contraceptive Escapelle, Postinor2 sau a pastilei avortive ellaOne (de a 5-a zi) se considera ca fiind o crasa IRESPONSABILITATE si mai ales cu totul impardonabila. Din acest motiv este important sa fie cunoscuta si bine stiuta urmatoarea informatie foarte utila si folositoare pe viitor :
Intotdeauna si in toate cazurile in care apar situatii neplacute cum ar fi ruperea prezervativului in timpul actului sexual sau a ejacularii din greseala, neatentie deci involuntare a spermei in vagin intr-un moment in care femeia nu este sigura sau nu stie cu precizie in ce etapa a ciclului menstrual este in acel moment, in astfel de cazuri/situatii, primul lucru care este indicat sa fie facut, este aceea de a cumpara din farmacie si a face testul de fertilitate/ovulatie conform indicatiilor existente in prospect :
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
Cu ajutorul testului se determina rapid in doar cateva minute si in mod foarte precis cu o acuratete de peste 97%, daca in acel moment femeia ESTE sau NU ESTE in zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Testul trebuie sa fie efectuat fiindca sarcina se poate forma NUMAI/DOAR in cazul in care in acel moment femeia este in perioada fertila a ciclului menstrual.
In concluzie, NUMAI in cazul in care rezultatul testarii efectuate este POZITIV, deci indica faptul ca este posibilitatea sa existe un OVUL VIABIL din care se poate forma o sarcina nedorita, DOAR in acel caz si NUMAI atunci este indicat si recomandat sa fie folosita una din pastilele contraceptive Escapelle, Postinor 2 sau pastila avortiva ellaOne (de a 5-a zi) chiar si daca femeia este constienta de urmarile negative care se vor putea produce in organismul ei in urma folosirii unei astfel de pastile.
Daca rezultatul testului de fertilitate/ovulatie este NEGATIV, in acel caz este absolut sigur ca femeia NU este in perioada fertila a ciclului menstrual si in consecinta NU se poate forma sarcina si drept urmare NU se va folosi nimic. Multa sanatate!
P.S. Poate ca astfel veii intelege ca este de evitat pe cat este posibil ca organismul tau sa fie ''intoxicat'' cu totul INUTIL si IRESPONSABIL cu hormonii extrem de ''nocivi'' proveniti din pastila de a 2-a zi. Este destul de mica probabilitatea de a fi intrat in perioada fertila daca ciclul tau menstrual are de obicei in jur de 29-30 de zile. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-as bate capu

Răspuns utilizator avertizat