| LooRY99 a întrebat:

Hey. sunt putin cam speriata ...am facut dragoste acum vreo 2 saptamani ..nu eram siguri daca prezervativul se rupsese etc(70%nu era si oricum si-a dat drumul afara). am luat pastila de a2a zi in 24h. si acum, trebuie sa imi vina ciclul. si am avut ieri o pata maronie, si azi una roz. ce credeti ca este. mi-e frica

Răspuns Câştigător
| Angel999999 a răspuns:

Prea multă știința aici. Am avut si eu cu prietena mea la fel aceeași problema. Nu te speria. Va mai întârzia ciclul un pic, cateva zile dar in cele din urma va veni. Pilula de a 2 a zi este ca o bomba..si de aceea reacționează corpul astfel. Si prietena mea era la fel de speriata însă nu a fost nevoie sa se ducă la nici un medic.ia trecut in cateva zile iar acum totul e la normal

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca ai luat pastila de a 2-a zi in mai putin de 48 de ore e bine si poti sta linistita. Treuie sa ai grija insa ca NU ai voie sa iei mai mult de 2 pe an. O sa ai menstruatie dereglata vreo cateva luni, sa stii de acum cu sanse sa-ti vina si de 2 ori pe luna.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula un raspuns concret dar mai ales corect sunt necesare urmatoarele date pentru o analiza stiintifica si nu doar emiterea unor pareri absolut fara nici un suport concret si anume : perioada producerii ultimei menstruatii, data prezumtiva a viitoarei menstruatii, data exacta la care a avut loc sexul in cauza, si de ce tip iti este ciclul menstrual si anume regulat sau neregulat. Doar in baza acestor date se poate emite o concluzie plauzibila care sa fie pe cat posibil si corecta. Efectele pastilei de a 2-a zi se manifesta in mod diferit astfel ca nu se poate trage o concluzie generala din cele expuse tetine in intrebare. Multa sanatate.

| RoIT a răspuns:

Buna, nu vreau sa te sperii dar da, este posibil cel mai bine ar fi sa mergi la un Medic ginecolog, deoarece sarcina in stadiile primare este asimptomatica, sfatul meu ca medic este sa faci un test de sarcina, acele pete maronii pot fi de la menstruatie, avand in vedere ca, menstra are diferite culori, pornind de la maroniu la rosu, este posibil sa nu fi ramas, dar cel mai bine, este sa mergi la un medic, care iti va spune cu certitudine in urma unor teste ce s-a intamplat.
Ai spus ca, a ejaculat in afara vaginului, chiar daca a ejaculat in afara, in lichidul pre-spermatic se mai pot gasi spermatozoizi, care pot facilita o sarcina daca ajung in trompe.
Avand in vedere ca, ai 2 saptamani de la actul sexual, fa un test de sarcina.

Iti doresc multa sanatate si numai bine.

Dr. Popescu Mihai
Medic Primar Obstretica-Ginecologie
Asistent Planing Familial