| ralfy123 a întrebat:

Buna, am facut sex protejat (cu prezervativ) pentru prima oara cu prietena mea. Nu au fost sangerari, iar durerea era suportabila si putina in cazul ei. Totul a fost bine, acum a inceput sa aiba dureri de burta, se simte rau si mai are dureri de ovare plus ca vomitat de 2 ori, asta dupa al 3 lea contact sexual (toate trei au avut loc in decurs de 5 zile). Ea crede ca a mancat prea mult in ultimele zile si de aia se simte rau si a vomitat. Precizez ca sexul a foat protejat, prezervativul nu l-am vazut sa se rupa, iar ei urmeaza sa ii vina menstruatia in cateva zile. Starea ei de voma si rau probabil ca e de la mancare, dar care ar fi sansele sa ramana insarcinata atata timp cat a fost protejat si nu s-a rupt nimic? Adevarul e ca urmeaza sa ii vina menstruatia foarte curand, dar tot timpul si inainte ori ii intarzia, ori ii venea mai repede. E posibil sa fi ramas insarcinata, este vreo sansa?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand rolul prezervativului este celdea oferi o protectie contraceptiva foarte ridicata de peste 97-98% in cazul in care acesta ramane intreg/intact la terminarea actului sexual. Deci din acest punct de vedere posibilitatea precum si probabilitatea formarii unei sarcini se poate elimina practic aproape complet sau altfel spus se considera ca fiind IMPOSIBILA formarea unei sarcini. De asemenea fiindca ai precizat ca toate cele 3 contacte sexuale au fost intretinute probabil in perioada ultimelor 9-10 zile de dinaintea zilei de inceperea a urmatoarei menstruatii, adica in perioada 100% NEFERTILA a ciclului menstrual perioada in care fiindca NU poate exista un ovul viabil in uter, din acest motiv si formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. In concluzie este absolut imposibil sa se fi putut forma o sarcina sau sa existe una chiar si ipotetica. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu poate fi vorba de sarcina.

| NRazvan a răspuns:

Nu e insarcinata 100%. Da-i ciocolata, se va simti mai binewinking Ai dereglat-o putin hormonal dar ciocolata repara multe :*

| Daria1998 a răspuns:

Salut! Daca in cateva zile urmeaza sa i vina menstruatia si tu ai facut-o protejat si nu s-a rup sau spart nimic sunt excluse sansele unei sarcini. Totusi pentru linistea voastra, poate face un test de sarcina. Dereglarile hormonale, stresul, sau racelile pot provoca aceste intarzieri, dar este bine daca ii vine in fiecare luna. Pana la varsta de 20 de ani i se va regla, asa mi s-a spus si mie la consult. Varsaturile pot fi si de la mancare dar unele stari de greata sunt simptome premenstruale.
Multe fete in perioada 15-18 ani se confrunta cu dereglari ale menstruatiei. E bine sa mearga la un consult ginecologic, iar cat despre sarcina, cum am spus, sunt excluse sansele unei sarcini, dar pentru siguranta poate face un test.

Sper ca te-am putut ajuta si multa bafta!