| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Contactul sexual a avut loc acum 2 saptamani, iar ieri, azi trebuia sa imi vina menstruatia. Ieri am avut efectiv durerile cu care eram obisnuita, premenstruale, dar azi nici zare de menatruatie si nici durerile nu prea mai sunt. Doar asa, o stare de disconfort. E prima data cand fac un test se sarcina. Pe el scrie sa il scoti din urina si sa il pui intr-un loc plat. Cand l-am scos din urina liniuta era deja prezenta, l-am lasat pe o suprafata plana, dar rezultatul nu s-a schimbat...credeti ca am facut testul prea repede? E ultimul lucru pe care mi l-as dori, acela de a ramane insarcinata acum...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul de sarcina facut este inutil si eronat, fiind facut mult prea devreme. Pacat, bani aruncati pe apa sambetei, pentru ca este negativ, chiar daca esti insarcinata.

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile (3 saptamani) de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte va fi eronat si inutil.

In ce priveste faptul ca ai sanse sa ramai s\insarcinata, nu pot sa spun ca este rezultatul deciziei tale de a te supune riscului de sarcina si a bolilor cu transmitere sexuala.
Odata ce ai constimit sa faci sex fara protectie, inseamna ca ai acceptat de buna voie si nesilita de nimeni, tot ceee ce ti se poate intmapla in urma lui.
Daca ai fost violata, raporteaza imediat la Politie si scoate-ti certificat medico legal sa se constate violul.
In orice caz, pentru 2 lei sa risc sarcina, mi se pare o prostie din partea amandorura.

| June20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe test scrie ca poate fi facut in prima zi in care observi o intarziere. Stim foarte bine care sunt riscurile, dar in viata faci greseli, care nu se vor mai repeta (in cazul meu). Nu e cazul de teorii si etc. Daca era asa, o sunam pe mama. Mersi

| June20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Au trecut 15 zile

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina facut de tine este cam devreme. El se face la 21 de zile de la ultimul act sexual.