| anonim_4396 a întrebat:

Am fost astazi in oras cu mama si evident ca iarasi mi-a stricat ziua cu aceeasi teorie cretina.Incepe sa urle deodata in masina (dupa ce ii spun ca as merge si eu la teatru si nu am cu cine) ca de ce nu am niciun prieten,ca sunt deja anul trei si jumatate de facultate e gata,ca nici in jurul ei nu roiau baietii in tinerete dar nici chiar ca si la mine.A inceput sa imi zica sa nu umblu cu vreun baiat fara scoala ca trebuie sa am demnitatea mea,ca sa nu mai ies cu toti derbedeii,ca niciodata nu voi avea baietii pe care ii vreau,ca aia frumosi sunt luati doar de curve sau urate pentru ca ele au ceea ce eu nu am, au acel ceva ce atrage prin personalitate iar eu sunt mai sobra.Imi spune ca e imposibil sa nu fi avut nicio relatie pana acum si sa nu ma mai uit la aspect ca o sa il plac in timp pentru bunatatea lui etc etc...dar eu nu pot efectiv.eu daca nu simt fluturi in stomac, nu pot.eu consider ca daca orice urata sau curva poate avea un baiat dorit si placut de ea, asa pot si eu avand in vedere ca nu sunt nici urata si nici vreo proasta.nu vreau sa fiu cu cineva de care nu imi place in speranta ca voi prinde drag pe parcurs...mi se pare viol psihic asta, serios.

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Total de acord cu tine. Nu trebuie sa fii cu cineva pentru care nu simti fluturi in stomac. Nu esti obligata sa gandesti ca mama ta. Daca nu ai avut pana acum un iubit, e posibil sa fie din cauza ca nu ai gasit persoana potrivita. Nu dispera. :p
Cat despre prieteni, nu stiu ce sa zic. Daca esti mai timida, e greu sa iti faci prieteni, iti spun din proprie experienta. Eu consider ca e putin mai greu sa iti faci prieteni la facultate fata de generala/liceu. Incearca sa comunici pe grupuri pe Facebook unde se discuta despre un subiect interesant pentru tine, sau pe aici, pe TPU. E putin mai greu in mediul online, dar nu e imposibil.

| RB26DETT a răspuns:

Ai peste 18 ani, banuiesc ca poti lua decizii de una singura, incearca sa-i explici asta.
Ce cred eu, probabil ea se teme sa nu ajungi in mana unui badaran care sa-si bata joc de tine, lumea-i plina de astfel de oameni, explica-i faptul ca intelegi ce vrea de la tine si poate vei rezolva ceva, te rog totusi, nu-ti alege un badaran, foarte serios vorbesc, pe timpul facultatii am vazut multe cazuri de fete tratate cu disrespect si chiar ma intrebam, mai, fetele astea chiar sunt proaste ca stau cu toti huliganii laughing si asa e, mama ta se teme ca tu sa nu ajungi intr-o astfel de situatie, cel mai probabil! Cu scoala sau fara, daca are o personalitate de r@hat, tot acolo-i!

| sweetys a răspuns:

Am si eu o prietena care parintii voiau sa o marite un unu de la teologie, ca e om citit si inteligent, dar in societate omul e praf. Degeaba ai 10 facultati 7 mastere si 4 doctorate, daca in viata esti prost. Daca pe tine nu te duce mintea. I.a fost greu sa isi convinga parintii sa il accepte pe actualul care are doar liceul terminat si o postliceala de dizainer. Si sa nu faci prostia sa stai cu o persoana pe care nu o iubesti, cu care nu te vezi in viitor si cu care nu ai nimic in comun, aici iti zic din experienta proprie. Dupa 6 luni de relatie am intrat in depresie si mi.am dat seama ca fericirea mea e mai importanta decat a lui si decat a parintilor. Restul vietii tu ti.o petreci cu respectivul si nu parintii tai. Si pana la urma inca esti tanara si eu tot 23 de ani am si sa fiu sincera pe timpul facultatii chiar nu m.am omorat sa-mi fac un iubit. Nu mai pune la suflet ceea ce spun cei din jurul tau, ce e al tau e pus deoparte.

| Holiday a răspuns:

Ok, inteleg, fluturi in stomac, baietii buni sunt luati de curve, etc. Dar de aici pana la a nu avea niste amici, fete sau baieti, cu care macar cu unul/una sa mergi la teatru e cale lunga. Parca numai cu iubitul/iubita poti merge la teatru...
Asa ca, n-o avea maica-ta dreptate cu necesitatea iubitului, dar faptul ca n-ai cu cine merge la teatru intr-adevar e o problema si aici are dreptate. Undeva e o problema si la tine daca te afli in situatia asta.
Si daca intr-adevar nu ai avut nici o relatie pana acum, iarasi ar trebui sa te puna pe ganduri. Ori cei capabili sa-ti starneasca fluturii au avut motive intemeiate sa te refuze/evite, ori daca nu ai intalnit niciunul de genul asta inseamna ca probabil ceea ce vrei tu nu exista, asa ca ar trebui sa-ti revizuiesti standardul.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Holiday):

Eu plac multi tipi... daca ies prin oras sau merg la sala, imi place cate un tip absolut pe oriunde merg, imi plac o gramada dar ideea e ca ei nu ma plac, habar nu am din ce cauza...cu 99% din ei nu ajung nici la salut (daca inca nu ne cunoastem) sau daca ne cunoastem, nu le starnesc interesul si atunci de aici rezulta de ce nu am avut relatie niciodata pana acum.

| Holiday a răspuns (pentru CristianaMaria):

Asta spun si eu, esti frumoasa, inteligenta, cel putin asa afirmi tu si nu am motive sa nu te cred, dar totusi nu starnesti interesul... undeva trebuie sa existe o problema...

| CristianaMaria a răspuns (pentru Holiday):

Crede-ma,nici eu nu stiu care e problema...am ajunsa sa ma gandesc si la vraji la un moment dat din partea anumitor rude care nu ne prea suporta de mult timp

| Holiday a răspuns (pentru CristianaMaria):

Termina cu vrajile...nu exista asa ceva, dar crezand in ele iti pot da o stare care sa te faca sa gandesti negativ.

| mihai69 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Vrăji sigur nu-s, poate vrăjeli.winking
Alexandra, nu te mai stresa. Amintește-ți că te-am mai sfătuit să fii mai relaxată și pe de altă parte să ignori comentariile mamei. Are și ea „fixurile" ei...
Și mai ales, nu te lua după chestia cu studiile! Poți găsi un tip super OK, care poate nu și-a luat nici bacul (din comoditate), pe când altul cu „Ț" diplome să fie prost în dungi și poate și vreun impotent.
Ai încredere - EL există și dacă știi să-l aștepți / cauți, destinele vi se vor uni.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu lua in seama vorbele lu' maica-ta, asa sunt batranii. E viata ta, nu spune nimeni ca trebuie sa ai o relatie ca sa fii fericit, poti umbla cu baiati si sa fiti doar prieteniwinking. De multe ori dupa ce cunosti o persoana mai bine ca si prieteni relatiile sunt de durata parerea mea. Deci nu te arunca in bratele cuiva doar pentru ca asa spune mama ta dar nici nu ramane singura prea mult timp, nu e bine.

| ShamelessQboy a răspuns:

La faza cu iubitul te înțeleg, este greu să iei o decizie, dar nici amici nu ai?
Chiar asa de sobră esti de fug toți de tine?
Te-ai gandit ca poate ai o problemă de comunicare?
Ai consultat si tu un specialist?
În anul 3 de facultate ne distram la nebunie, ce petreceri in grupe făceam!

Răspuns utilizator avertizat
| MateiT a răspuns:

Te inteleg, adica are foarte mult sens ce spui si se cunoaste, din cateva cuvinte pe care le-ai spus ca ai bun simt, adica poti judeca lucrurile intr-un mod simplu si clar
Cat despre mama ta te-asi sfatui sa nu te implici in acele discutii, chiar daca spune exact lucurile care sunt trigger mare pentru tine, nu ai ce vorbi cu ea daca asa pune problema. Dupa cum suna, ea doar isi proiecteaza propriile frustrari asupra ta, din asteptarile pe care le are ca tu sa faci ceea ce ea nu a reusit. Nu hrani dinamica asta. Imagineaza-ti ca acele monologuri alei ei not pot fi sustinute daca tu nu reactionezi si nu te implici. Pana la urma de ce i-ai raspunde ceva la toate lucrurile pe care ti le spune? ce ai putea castiga din asta daca nu o poti scoate la capat cu ea si nu puteti avea acea conversatie in mod constructiv?
De asemenea am senzatia ca tu stii foarte bine ce vrei in ceea ce priveste baietii, iubirea si relatiile. Te sfatuiesc sa crezi in tine insati din toata inima si sa ai incredere ca vei face alegerile bune. Din perspectiva mea o alegere buna este sa nu o mai lasi pe mama ta sa te atraga in asemenea discutii, certuri sau contradictii pentru ca irosesti energie care, o fata ca tine, poate sa o foloseasca intr-un mod foarte creativ si constructiv
Nu ai nimic sa ii demonstrezi si nu ii datorezi sa fii deschisa fata de ea in ceea ce priveste viata ta personala din moment ce ea nu iti respecta limitele pe care tu lea ai ca persoana matura, capabila sa ia decizii pentru ea. Daca ea nu te respecta atunci inseamna ca ea are niste probleme si o ajut foarte mult daca lasi ceva distanta. Respecta-te pe tine, respecta-ti nevoile si sentimentele si scoate-te dn situatii de genul acesta in care poti fi ranita emotional, mai ales daca e vorba de propria ta mama
Iti doresc mult succes si sa ai incredere ca poti lua cele mai bune decizii pentru binele tau

| MateiT a răspuns:

Daca te consoleaza cu ceva sa stii ca mie imi plac foarte mult fetele "mai sobre" : )

| Justrememberwho a răspuns:

Corect