| anonim_4396 a întrebat:

Doamne, deci nu mai rezist. Mama a inceput sa faca scandal in fiecare zi ca umblu prin nu stiu ce cartiere si ca nu-i zic pe unde ma duc chiar daca eu nu ma duc nicaieri. Cand ii zic ca sunt in parc incepe sa urle ca ce caut eu in parc, ca ce, ca stau cu baieti (parcul e foarte aproape ) si chiar daca stau doar cu o prietena nu ma crede. Daca ii zic ca ma plimb, ca ce, ca de ce te plimbi ca pe unde esti, ca de ce esti pe acolo. Daca ma vede ca stau afara cu un coleg, ca ce ala e iubitul tau. Pe toate prietenele mele le considera curve si parasute chiar daca nici nu le cunoaste si ele sunt premiante la scoala. CREDE MEREU CA O MINT CHIAR DACA NU FAC ABSOLUT NIMIC. Am vorbit cu ea dar ea nu vrea sa inteleaga. Ea tot pe a ei o tine si urla, tipa si zice ca nu ca o mint ca sunt o nesimtita, ca daca mai zic ceva ma ia dracu si cacaturi din astea chiar daca eu nu zic nimic, doar incerc sa-i zic frumos adevarul dar ea nu ma crede. Ma pedepseste aiurea, eu nu fac nimic, m-am saturat de ea, nu o mai suport. O sa ajunga sa ma lege de pat si sa-mi puna GPS cand ma duc la magazin. NU MAI REZIST, imi vine sa inghit 10 pastile si sa crap odata ca nu mai rezist. Mai bine nu mai ies deloc afara si gata. Sa stau sechestrata in casa ca nebunii. Imi cer scuze ca am scris atata dar nu mai suport si vreau sa ma descarc ca am 1001 de nervi si plang de nu mai stiu de mine. Abia astept sa plec din casa asta. Dupa ce ca nu mi se intampla nimic bun si de la un timp nu am bani de nimic, sunt urata si baietii fac glume proaste pe seama inaltimii mele si pe faptul ca nu-mi arat sanii ca celelalte pitipoance. Iar mama dupa ce ca nici un baiat nu se uita la mine mai si face gura cand vorbesc cu vreunul. MOR!

10 răspunsuri:
| Ros3Blu3 a răspuns:

Eu sincer nu cred ca esti deloc urata, cu toate ca nu te cunosc.Si eu ma cert cu mama si cu tata zilnic.Ma vad zilnic cu prietenu si intarzi mereu big grin Si uite acu st pedepsita si totusi tot ies din casa... Lasa si tu de la tine adica numai pune suflet si las'oo sa urle sa se descarce vorba celorlalte o avea probleme... dar incearca sa vb cu ea big grin poate merge big grin baftaa multa te pupp :*

| Emeraude a răspuns:

Asculta melodia asta ca sa te linistesti:

http://www.youtube.com/watch?v=SEVeJs83q6I&feature=related

Bun, urmatorul pas: renunta la a mai pune totul la suflet, sunt absolut ca mama ta iti vrea doar binele si incearca sa te protejeze, desi se pare ca si-a creat o obsesie din asta. Incearca sa-i explici ca nu are rost sa-si faca griji, daca asta este problema ei, ca tu nu umblii cu oameni dubiosi. Daca nu te crede, da si tu dovada de persuasiune! Ia-o cu tine o data in parc sau unde te duci tu de obicei sa vada ca nu este intocmai pe cum crede ea.
S-ar putea sa aiba si anumite probleme (la serviciu, in viata de cuplu) si din cauza asta sa fie stresata, astfel ca arunca nervii pe tine, incearca sa o calmezi, sa o ajuti din cand in treburile casnice (cele pe care le poti face) si poate asa o imbunezi.
P. S.: Renunta la a te mai inferioriza, fiecare persoana are calitatile si defectele sale, "frumusetea este in ochii celui care priveste", asa ca nu ai de unde sa stii tu daca esti frumoasa sau nu! :p
Mult succes si iti doresc sa scapi de toate aceste probleme cat mai curand!
Pa-pa!

| viatadecacatt a răspuns:

Trebuia sa spui si cati ani ai. oricum stiu ca e greu si la mine e tata mai rau dar nu atat precum spui tu de mama ta. dar tu nu ai tata? spune-i si lui ca iti face asa si ca tu de fapt nu faci nimic rau, doar iti traiesti viata.Ai grija la nervii tai sa nu iti vina sa iei cutitul si sa dai unde apuci mai repede.asta ar parea o solutie dar de fapt ajungi la inchisoare, poate ti-a trecut vreodata prin minte asta. cere-i permisiunea tatalui tau sa te muti la bunicii tai, sau matusa ta rude care nu sunt asa "neam prost" ca ea.cateodata mai uiti dar stiu cum e cand te gandesti in ce situatie esti iti vine sa te arunci pe geam si ce nu iti vine. e neplacuta situatia dar noi nu avem ce sa iti facem, depinde de tine. daca inca nu esti la liceu mai bine du-te la un liceu in alt oras cu chirie, poate tatal tau este de acord cu asta asa os a mai scapi de ea sau eu stiu ce sa iti mai zic.

| 16.laura.16 a răspuns:

In primul rand nu aduna toate nemultumirile in suflet! Sunt sigura ca esti draguta, frumoasa doar ca acum esti suparata si te doare si cel mai mic gest.
Bun. Acum cu mama ta... Mie mi se pare ca e genul de mama care vrea sa aiba totul sub control. Vorbeste cu ea cand e calma, implic-o mai mult in viata ta, povesteste-i intamplari amuzante etc.
Uite, maine, pregateste-i tu de mancare si la masa vorbeste cu ea ceva amuzant.Intreab-o de ce nu ii plac prietenele tale si propune-i sa vina la tine acasa sa le cunoasca. Spune-i ca te doare cand te jugneste si cere-i sfaturi legate de orice!
Succes!

| andreea4ever a răspuns:

A mea e tampita! nebuna sclerozata handicapta!

Invat cel mai bine din toata clasa, sunt destul de cuminte, si politicoasa.Pentru ea tot nu e de ajuns.

Sincer eu m-am obisnuit cu paranoia ei. Din orice lucru mica, face un lucru imens.Am inteles ca ea tipa ca sa imi dau seama ca acel lucru e foarte important. Parca as fi un copil mic si si eu nu stiu nimic.

De cele mai multe ori o ignor. M-am obisnuit cu tipetele ei de nebuna.Incearca sa te linistesti.Sa nu iti vina prin minte sa iei 10 pastile cum ai zis tu acolo! Nu merita.Nu o mai baga in seama.Stai suparata pe ea, si sa vezi ca face ca un mielusel. Tatal tau ce zice? El nu are nici un cuvant? Cerei lui sfaturi, sau intreaba-l pe el daca te lasa pe afara sau undeva.Eu mai stau si cu bunica si ea imi mai ia apararea! De azi sunt si eu hotaraya.Nu o mai bag in seama si gata. Daca nu vrea sa ies, iar eu vreau, atunci ies si gata. C a oricum nu are un motiv intemeiat sa nu ma lase.(doar ce imi aude pe la stiri dar daca e sa o luom asa, nici la scoala nu ma mai duc, deoarece ai vazut cate pescoane eu fost injunghiate la scoala).

Te pup.
Andreea

| Alessyaaa a răspuns:

Hey, nu fi nervoasa, ca poti ajunge sa te imbolnavesti.Pe mine mama nu ma lasa nicaieri, si aceeasi problema e si cu prietenele mele.Si de mine rad baietii ca nu sunt atat de ''perfecta'' ca celelalte, dar asta nu inseamna ca trebuie sa mor...gandeste-te bine, si las-o pe mama ta in pace, nu mai pune la suflet, ca te imbolnavesti, fata.Ai grija!

| danySLIPKNOT a răspuns:

Deci mama mea chiar e nebuna, in adevaratul sens al cuvantului. Simteam nevoia sa spun asta.

| just_3712 a răspuns:

Ar trebui sa iti dai seama ca mama ta e foarte paranoica scuze ca o spun dar.probabil ti-ai dat si tu seamawinkingsi eu cred ca ar trebui sa iti chemi odata cei mai apropiati prieteni la tine si sa ii prezinti mamei tale sa vada cam ce grup de prieteni ai.Si nu mai gandi ca esti urata sau mai stiu eu ce ca nu e ok fiecare om e frumos in felul luiwinking.

| ethna a răspuns:

Mama ta nu are incredere in tine... asta cred eu. asa se intampla si la mine dar numai ca mama mea ma intelege ca sunt pre-adolescenta. spuneti oful si incearca sai spui calm, sa nu ridici tonul. eu i-am promis mamei si tata ca o sa port mereu telefonul la mine si sa sun daca plec undeva sa afirm si bla bla bla ca sa nu ma frece intruna cu telefonul toata ziua "unde esti?" "unde te gasesc" incearca sa porti o discutie cu ea cand e intr-un moment foarte bun si dupa discutie sa nu mai iesi afara ca sa creada ca "ti-a venit mintea la cap" si spune-i cum ai vrea sa iesi cu cine pana la ce ora si etc. succeswinking

| freakadadisk a răspuns:

E praf mata aia e buna de aruncat am avut si eu o mama asa