| Andreea1095 a întrebat:

Bună.Am și eu o întrebare mai delicata.Am 20 de ani și am suferit sau încă sufăr de amenoree (lipsa ciclului menstrual ).De la 18 ani pana la 20 jumate nu am avut decât dacă luam anticoncepționale (eram virgina la acel moment sar ginecologul mi le-a prescris ) apoi în mai anul acesta fost la alt doctor și mi-a dat niște picături naturiste urmând ca în iulie sa îmi vina menstruația pe 13, la 3-4 zile după începerea vieții sexuale. Totul bine și frumos, mi-a venit și în august cu o săptămână mai repede adică pe 6. În perioada 13-27 august am avut cam 10 contacte neprotejate (el spune ca nu a terminat niciodată în mn ) dar menstruația pe luna asta nu a mai venit. Acum 2 săptămâni am avut o scurgere maronie apoi după ce am urinat și m-am șters am văzut ca tot șervețelul era cu sange,chiar și un cheag.Am crezut ca mi-a venit menstruația dar nu,asta a fost tot.Acum vine întrebarea, acel puțin sânge ar fi putut fi semnul unei sarcini. Exista posibilitatea sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece a trecut o luna (28 de zile) de la ultimul contact sexual poti efectua testul de sarcina pe baza de urina fiindca rezultatul este unul care se considera ca fiind corect/valid. Deoarece activitatea hormonala din organismul tau nu poate fi considerata ca fiind rezolvata definitiv, in acest moment nu se poate da un raspuns sigur caresa fie clar, concis si corect cu privire la posibilitatea de a exista o sarcina chiar si in situatia in care ati intretinut contacte sexuale in intreaga perioada fertila. Posibilitatea de a fi ramas insarcinata este semnificativa dar raspunsul sigur il poti obtine doar prin efectuarea a 2 teste de sarcina efectuate la 3-5 zile distanta, sau prin determinarea hormonului de sarcina hCG in sange printr-o analiza sangvina efectuata intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Du-te si fa'ti ecografie la ovare.

| Mussette a răspuns:

Fa test de sarcina, ca di moment ce ati facut neprotejat, poti ramane insarcinata. Pe viitor, aveti mai multa grija s faceti protejat, daca nu vreti surpriza unui bebe.