| Dalyan a întrebat:

Am inceput blisterul de la anticonceptionale cu o zi mai repede, adica in a 7a zi in loc de a 8a.M-am uitat dupa ora 12 la data si am crezut ca sunt in ziua in care trebuia sa o iau..Este vreo problema? Le continui normal? Mai sunt protejata complet? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In afara faptului ca in mod involuntar ai scurtat cu o zi lungimea ciclului menstrual anerior cu 1 zi. NU s-a intamplat absolut nimic altceva. Fiindca s-a inceput un nou ciclu menstrual, vei continua sa-ti administrezi pastilele AC de pe noul blister ca si pana in prezent exact la fel ca si cum nu s-ar fi produs aceasta modificare minora fara nicio influentare a procesului menstrual viitor. Efectul si eficienta protectiei contraceptive este mentinuta in continuare la aceeasi parametri maximi existenti pana in prezent, fara nicio modificare. Multa sanatate!