| nicoleta20011 a întrebat:

Buna! De doua luni am început sa iau anticonceptionale microgynon, le-am luat cum trebuie de cand am început sa folosesc, joi am terminat blisterul iar acum ma aflu in pauza de 7 zile. In timpul asta trebuia sa imi vina menstruatia...de ieri chiar. Am simptome de menstruatie dar nu mi- a venit. Poate fi vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul tau ginecolog sa te consulte, este cel mai bine sa discuti cu el.

| Violleta2022 a răspuns:

Noi nu avem de unde sa staim, asta numai organismul tau stie...

| Floridori a răspuns:

In unele cazuri, e posibil ca sangerarea sa nu apara in acea pauza de 7 zile.
Asta se intampla deoarece ovulatia este inhibata, iar organismul nu produce atat de mult endometru, astfel incat sa il poti elimina asa cum eliminai in timpul menstruatiilor anterioare, cand nu foloseai pilule AC.

Desigur, acest lucru este considerat normal in primele 3 luni de tratament, dar daca se intampla in continuare, ar fi bine sa discuti cu medicul tau, macar pentru a determina daca este totul in regula. Exista femei ce nu prezinta sangerari pe toata perioada tratamentului, dar ar fi bine sa vezi daca si tu te incadrezi in aceasta categorie sau nu.

Ca idee, daca ai avut contacte neprotejate, ar fi bine sa faci si un test de sarcina inainte de a incepe urmatorul blister, pentru a fi sigura ca nu exista o sarcina.

Multa sanatate!

| nicoleta20011 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc frumos!

| Aditu94 a răspuns:

Buna Nicoleta, te rog pe viitor sa nu mai folosesti anticonceptionale,pilule s-au alte prostii ce pot "prevenii" aparitia unui bebe, este total fals, aceste medicamente duc la incapacitatea de a putea sa mai ramai vreodata insarcita, acum nu realizezi, dar in timp cand vei dori sa ramai pe bune, ai sa te trezesti ca nu mai poti face copii si te vei chinui cu tratamente si degeaba. Aceste pastile reduc feritilitatea cu pana la 80%. Da,e placut sa faci sex/dragoste neprotejat,dar macar daca ar fi mai responsabil,sa nu lase pe umerii tai grija asta,ar fi super,el pleaca maine la alta,tu ramai cu problema si nu e ok. Spune-i ca data viitoare cand o faceti si ii vine,ori simte ca ii vine sa isi dea drumul, sa o scoata la timp,sa o spele sa o stearga si sa continuati. Eu unul ca barbat asa procedez. S-au mai bine faceti-o protejat daca nu vreti sa apara un copil pe nepusa masa,daca nu va doriti inca unul,o alta chestie,puneti STERILET,ai toate sansele sa nu ramai insarcinata si sa o faci neprotejat fara stres.
In situatia de fata,daca ai starile acelea normale,in care urmeaza sa iti vina menstruatia, ai rabdare, ai suferit o dereglare, o intarziere, o sa iti vina in cele din urma, fii linistita, nu va fi nici o problema. De curiozitate, cati ani ai?

| nicoleta20011 explică (pentru Aditu94):

Buna, mi-a venit fix in ziua in care am pus intrebarea?
mulțumesc de raspuns oricum si am 18 ani.

| Chicken91 a răspuns (pentru Aditu94):

Ohoo, inseamna ca nu ai citit cate cazuri au fost de femei care au renuntat sau au uitat sa ia pilula si au ramas rapid insarcinate.Sau au ramas insarcinate chiar cand luau pilula cum trebuie. Plus ca exista cazuri si de sarcina cu sterilet, dar e foarte periculoasa pentru ca de cele mai multe cazuri e extrauterina si cam mortala.
Sau cazuri de femei aflate in inceputul menopauzei care au ramas gravide si au avut cu succes copii.
Nu pilula contraceptiva iti scade fertilitatea, ci varsta si alte probleme precum obezitatea, ovarele polichistice, anomalii are ovarelor, trompelor sau uterului, anomalii hormonale, stres, fumat, probleme de tiroida, etc. Pilula poate intarzia fertilitatea dar nu o elimina.
https://health.clevelandclinic.org/can-birth-control-make-you-infertile/
https://www.verywellfamily.com/......ty-1959939
Vezi ca nu e indeajuns sa-ti dai drumul si sa speli penisul si sa continui pentru ca ar mai putea fi sperma in uretra. Metoda pull-out nu e nici aia cea mai sigura ca ai putea avea spermatozoizi in pre-cum. Nu stiu de unde ai informatiile dar mai intreaba un ginecolog, nu e nici o rusine sa intrebi, pentru ca d-aia exista specialisti, sa lamureasca. Nu te insult, nici pe departe, dar se pare ca ai niste idei cam eronate.