| anonim_4396 a întrebat:

Am intrebare again. Dupa ce a venit ciclul intarziat al prietenei mele cu 3 zile, a durat 1 zi si acum cica a incetat. Este semn de panica? va rog raspundeti repede!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ati avut contact sexual neprotejat, sangerarea aceasta sugereaza foarte puternic o sarcina, adica nu pare menstra, ci o sangerare de implantare a sarcinii. Un test de sarcina la 7 zile de la venirea acestei sangerari, va va spune cu siguranta daca sunteti parinti.
Tu zici ca ati folosit de fiecare data corect prezervativ. dar stii ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, asa ca o sarcina nu se poate exclude. Totusi, e putin probabila daca esti sigur ca nu au existat incidente sau contacte sexuale neprotejate.
Trebuie totusi sa faca testul de sarcina peste 7-8 zile si sa mearga neaparat apoi la ginecologul care o consulta de obicei.

| underwater a răspuns (pentru Brigaela):

A facut un test de sarcina si a iesit negativ. Deci probabil stresul din ultima perioada a fost motivul.

| Brigaela a răspuns (pentru underwater):

Nici un test de sarcina facut inainte de a opta zi dupa aparitia sangerarii nu trebuie luat in seama daca este negativ. Deci daca nu au trecut inca 8 zile de la aparitia sangerarii, si-a facut inutil testul.

| foxi a răspuns:

Nu cred! Ar fi trebuit detalii, sex da sau nu protejat, raceala...etc!

| anka89 a răspuns:

Daca a intretinut relatii sexuale si nu s-a protejat,i-a intarziat ciclul si acum i-a venit ciclul doar pentru o zi si dupa aia s-a terminat, tot ce e posibil sa fie insarcinata.Din cate stiu eu daca ramai insarcinatase poate sa sangerari, mai bine zis pete de sange pe slip, si aceste sangerari pot sa tine intre 1 si 3 zile.Cam atat.
Daca a facut sex protejat atunci sa nu ii fie frica, sau poate are o dereglare hormonala.

| Dydy_7659 a răspuns:

Vb lui fox... detalii ca sa raspundem...

| BeatriceBiaa a răspuns:

Sunt dereglari normale, specifice varstei. >stai calma `

| mada_5472 a răspuns:

Nu cred ca este insarcinata, este doar o dereglare stai linistit. Ciclul poate sa revina maine, poimaine (daca a incetat de o zi) si sa tina normal sau poate veni luna viitoare asa cum trebuie. Daca a trecut printr-o perioada stresanta, se mai intampla astfel de chestii.

| underwater a răspuns:

Am revenit cu detalii. Ciclul ei a fost intodeauna exact. De la ultimul ei ciclu, a trecut printr-o perioada stresanta. Si a luat si putin in greutate plus ca are lipsa de calciu(ia pastile de cateva zile). Tin sa spun faptul ca am facut sex protejat! Am si verificat de cateva ori si nu a fost nicio o problema. Dar ciclul ei a intarziat 3 zile, ieri a aparut si azi nimic... Se simte obosita, ii vine sa urineze des si sa manance. Eu is racit deci e posibil ca sa fi luat raceala de la mine. Aseara avea frisoane si o doare capul mai mereu. Ne este frica la amandoi de ce poate sa fie...dar pot sa bag mana in foc ca de protejat am facut-o bine, si totusi nu i s-a intamplat asta niciodata. Eu sper din tot sufletul sa fie o altceva decat sarcina!sad