| CatalinaIftime a întrebat:

Am intretinut contacte sexuale neprotejate cu prietenul meu luna. De circa 4 ani folosim aceasta metoda, el nu ejaculeaza intern iar eu imi calculez perioada fertila. Luna asta nu am mai fost atat de atenta. Luna trecuta mi a venit menstruatia pe 20 iar eu am ciclul de 34-35 de zile deci pe 24 ar fi trebuit sa mi vina. Am dureri de burta, de exemplu ieri m a durut tare am crezut ca mi vine, ma dor sanii, mucus cervical abundent. Ce parere aveti sunt insarcinata?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din datele prezentate nu se poate trage o concluzie clara si mai ales corecta, deoarece se pot doar emite/pronunta niste pareri pe ghicite, cu totul neconcludente. Pentru a ramane insarcinata femeia trebuie sa intretina obligatoriu raporturi sexuale IN PERIOADA FERTILA. In afara perioadei fertile probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini este extrem de mica estimata la mai putin de 5% si din acest motiv o sarcina se poate produce doar/cu totul accidental. In cazul tau un raspuns clar, concis si corect se poate formula doar daca stii precis in ce perioada te-ai aflat in momentul intretinerii sexului.In zilele de dinainte de menstruatie nu se produce mucus cervical, deoarece acesta apare/este produs de cervix, cu 2-3 zile inainte de ovulatie si are rolul de a ajuta la patrunderea mai usoara a spermei din vagin in uter. In concluzie in baza datelor prezentate nimeni nu poate da un raspuns clar concis si mai ales corect. Ar fi indicat sa revii cu date certe care sa poata fi folosite pentru emiterea unui raspuns corect. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu cred ca esti gravida.

| Lawliet14 a răspuns:

:)) CI, haha! Mda, ai ramas insarcinata, cu coiu'...

http://www.contraboli.ro/......traceptie/