| Flaviu566 a întrebat:

Buna, am întreținut relații sexuale cu iubita mea, pe data de 16 si 27 Ianuarie, Menționez ca am folosit prezervativ de fiecare data, nu era spart pentru ca m-am uitat atent la el la sfârșit.ii întârzie menstruația are ciclu neregulat, dar ar fi trebuit sa ii vina in data de 8 Februarie, si i-a întârziat deja 5 6 zile, poate fi însărcinată?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ea are un ciclu neregulat, deci care vine cand vrea el, indiferent de data la care a venit anterior, iar motivul nu este stresul in cazul ei, ci dereglarile hormonale care ii cauzeaza grave probleme de sanatate in lipsa tratamentului.

12 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Un ciclu neregulat inseamna fix asta: ca are mereu lungimi diferite, deci nu se stie la ce data va incepe urmatorul.In acest caz nu se poate discuta de intarzieri, deoarece intarzierea se raporteaza la un reper temporal fix, ori in acest caz, nu se poate stabili drept reper nicio data fixa la care ar putea incepe urmatoarul ciclu.

Daca ati folosit protectie de la inceput pana la final si prezervativele nu au fost deteriorate, nu este posibil sa fie insarcinata.

Daca are peste 16 ani, ar trebui da mearga la un endocrinolog pentru a putea trata dezechilibrele hormonale ce cauzeaza ciclurile neregulate. Apoi, sa mearga si la ginecolog pentru ca acesta sa infirme/confirme prezenta unei afectiuni a aparatului reproducator, asociata cu dezechilibrul hormonal si ciclurile neregulate.
In urma analizelor si consultatiilor, va primi tratament cu anticonceptionale pentru a trata problema de sanatate, iar acestea, o vor proteja si de o sarcina nedorita.

Multa sanatate!

| Flaviu566 explică (pentru Floridori):

Are Chist pe ovarul stâng si nu a mai luat anticoncepționale, e foarte stresată, poate asta sa influențeze întârzierea? A fost si răcita

| Floridori a răspuns (pentru Flaviu566):

Chistul ovarian se formeaza in urma dereglarilor hormonale, deoarece nu exista cantitati normale de hormoni pentru buna functionare a sistemului reproducator, iar ovulele (in unele cicluri) care ar trebui sa fie eliberate pentru a putea fi (potential) fecundate raman in ovare.Organismul le detecteaza ca fiind corpuri ce nu ar trebui sa fie acolo si le izoleaza, invelindu-le intr-o pelicula lichida.Asa se formeaza marea majoritate a chisturilor ovariene.

Prin urmare, chisturile nu influenteaza in mod direct ciclurile, ci dereglarile hormonale produc atat chisturile, cat si ciclurile neregulate, cele din urma fiind un simptom si un semnal de alarma in ceea ce priveste buna functionare a organismului si a sistemului endocrin.

Pentru ca ea sa nu regrete mai tarziu (diverse afectiuni ale sistemului reproducator pe langa cele existente, complicatii, chiar infertilitate), ar fi bine sa urmeze sfatul medicului si sa ia tratament cu anticonceptionale.

| Flaviu566 explică (pentru Floridori):

Deci nu prea ar acea cum sa fie însărcinată nu?

| Floridori a răspuns (pentru Flaviu566):

Nu prea...Dar sper ca asta nu este singurul lucru pe care il considerati important si ca ea va citi aceste mesaje si se va gandi la sanatatea ei in primul rand.

| Flaviu566 explică (pentru Floridori):

Prin deteriorate, va referiți sa nu fie spart?

| Floridori a răspuns (pentru Flaviu566):

Da, spart, rupt, gaurit...ai inteles tu big grin

| Flaviu566 explică (pentru Floridori):

Menționez ca nu era nici in perioada fertila, a fost protejat tot, dar ii întârzie ciclul, in luna Ianuarie i-a venit pe 8, iar acum suntem in Februarie 12 si nu a venit nici acum.

| Floridori a răspuns (pentru Flaviu566):

Perioada fertila nu se poate calcula din moment ce are cicluri neregulate, dar daca totul a fost protejat, nu vad motivul ingrijorarii, in afara faptului ca are o problema de sanatate, dezpre care stie deja.

| Flaviu566 explică (pentru Floridori):

Pai motivul este ca încă nu i-a venit ciclul, e posibil sa fie de la stres, dar ar fi trebuit sa vina pana acum tura trecută i-a venit in data de 8 Ianuarie, acum suntem in 13 Februarie si n a venit

| Floridori a răspuns (pentru Flaviu566):

Ea are un ciclu neregulat, deci care vine cand vrea el, indiferent de data la care a venit anterior, iar motivul nu este stresul in cazul ei, ci dereglarile hormonale care ii cauzeaza grave probleme de sanatate in lipsa tratamentului.

| DeaconuCorina a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu este posibil să apară vreo sarcină nedorită.

| Flaviu566 explică (pentru DeaconuCorina):

Toate au fost protejate