| zdenix a întrebat:

Am o problema si nu stiu cum sa reactionez. Acum o luna am intretinut relatii sexuale cu prietena mea. Am folosit prezervativ. Acum perioada de ciclu a intarziat doua zile deja. Nu stiu ce sa fac. Imi poate spune cineva ce sa-a intamplat? Mentionez ca este si racita poate e de la asta. Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Aproape sigur este vorba de o intarziere provocata probabil de o dereglare hormonala inerenta la varsta adolescentei. De asemenea este posibil ca intarzierea sa apara din cauza faptului ca ciclul menstrual NU este unul foarte REGULAT. In alta ordine de idei, daca acum ar urma sa inceapa MENSTRUATIA conform calculelor, atunci sexul intretinut in urma cu O LUNA, a fost intretinut in primele zile ale ciclului menstrual, adica in momentul in care o sarcina teoretic NU se putea forma nici in cazul in care sperma ar fi ajuns in vagin. De asemenea fiindca a fost folosit prezervativul rezulta cat se poate de clar ca intr-o astfel de situatie formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA. Am convingerea ca pornirea cu intarziere a menstruatiei se datoreaza faptului ca ciclul menstrual este de tip NEREGULAT, si in astfel de cazuri inceperea menstruatiei cu o anumita intarziere este considerata ca fiind oarecum "normala" si nu trebuie sa provoace ingrijorare. Multa sanatate!

| zdenix explică (pentru corbulalbrosu):

Deci pe 14 ia trecut si pe 19 am intretinut relatii sexule PROTEJAT. Nu ma pot linisti in astfel de cazuri... Nu stiu. E prima data cand mi se intampla asa ceva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru zdenix):

Ar trebui sa intelegeti ca informatia "precisa" ca sexul a avut loc intr-o anumita zi DUPA trecerea menstruatiei este lipsita de orice valoare fiindca nimeni nu poate sti sau ghici cate zile a tinut menstruatia fiindca o sangerare este considerata ca fiind absolut normala si in cazul in care tine 3-4 zile sau 6-8 zile. Deci sexul intretinut la 5 zile dupa terminarea menstruatiei ar fi putut fi in a 3-4 zile demenstruatie + 5 = 8-9-a zi a ciclului menstrual deci in afara PERIOADEI FERTILE sau 6-8 zile de menstruatie + 5 = 11-13 -a zi a ciclului menstrual deci IN perioada fertila a ciclului. In cazul in care ciclul menstrual are o periodicitate de circa 28-29 zile, se considera ca primele 9 zile ale ciclului (inclusiv zilele de menstruatie) sunt zile in care posibilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica, de maxim 3-5% chiar si daca sperma a ajuns in vagin. Situatia se schimba dupa ziua a 10-a a ciclului menstrual cand posibilitatea de sarcina creste la 10-15% in prima zi si creste progresiv pana in ziua a 14-15-a. cand devine maxima. Deci pe baza celor prezentate calculeaza si tu probabilitatea.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine o duci la medic, el o consultă si îi va pune diagnostic, asa pe TPU nu vei afla exact ce are, decît niste păreri ale unor oameni ne avizati, medicii sunt specialisti, o duci si la ginecolog si la medicul de familie daca ai zis ca e răcită. Pot fi niste dereglări hormonale de întîrzîie ciclul ei, si combinate cu raceala, poate are infectie urinară, astea sunt analize pe care trebuie sa si le facă ea, sumar de urină, si analiza sange, plus ecografie ca sa se afle cauza, luni sa si ia trimitere de la medicul de familie pentru marti dimineață la analize, sumarul de urină trebuie dus la prima oră sa il primeasca fetele la laborator, pe stomacul gol sa i faca analize de sange, adica nu are voie sa manince nimic, sau sa bea, cafea cola etc. Ce varsta are domnișoara? Multă sănătate.

| zdenix explică (pentru CristiDinBucuresti):

18 ani... Nu stiu ce sa zic. Sunt derutat. A fost protejat. Acum ii intarzie menstruatia cam mult. Pe 14 ia trecut si pe 19 am facut.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu sunt sanse ca prietena ta sa fie gravida.

| RaduCadar a răspuns:

Depinde de mai multi factori, eu iti spun cel mai rau lucru care ti s-ar fi putut intampla:
- Poate ca prezervativul ti s-a rupt in timpul actului sexual si poate au patruns niste spermatozoizi in vagin, si in felul acesta ea a ramas insarcinata si asteapta un copil, si este cazul sa luati masuri.
Sunt 3 masuri de contraceptie esentiale, sunt pe pasi:
- Pasul 1 : Prezervativul ( Pe care l-ai folosit )
- Pasul 2 : Pastila de a 2-a zi
- Pasul 3 ( Asta il are iubita de facut ) : Avortul - Eliminarea fetusului si oprirea sarcinii.