| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am întreținut relații sexuale neprotejate in a 7a și a 9a zi de ciclu. Ce șanse sunt sa rămân însărcinată? Țin să menționez că lungimea ciclului menstrual este de 29 30 zile. Vreau un răspuns cat mai clar

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai/doar in cazul in care ciclul menstrual este catusi de cat regulat incat sa aiba in mod constant lungimea de 29-30 de zile, doar in acel caz se poate considera si aprecia ca ovulatia se produce mereu in a 15-a sau a 16-a zi a ciclului menstrual. Pe baza acestei situatii se poate stabili si perioada fertila, adica cea in care se poate forma sarcina in cazul in care in una sau in toate acele 4-5 zile ajunge sperma in vagin. In mod concret in cazul precizat, perioada fertila se suprapune peste intervalul cuprins intre cea de-a 11-a si a 17-a zi a ciclului menstrual. In concluzie d.p.d.v. teoretic dar probabil ca si practic in urma celor 2 contacte sexuale neprotejate care a fost intretinut cu 4 si 2 zile inainte de prima zi a perioadei fertile, sau altfel spus cu 8 si 6 zile inainte de eliberarea ovulului in uter, in conditiile respective, chiar si daca ar fi ajuns sperma in vagin, se poate aprecia ca formarea sarcinii a fost in proportie de peste 95% imposibila. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu a jaculat in vagin nu sunt sanse sa ramai gravida.

| AnonOps_AnonOps_2000 a răspuns:

Ve clasa esti acum