| Elena212000 a întrebat:

Daca intretii relatii sexuale (neprotejat) in primele zile dupa terminare ciclului menstrual, riscul e mare sa raman insarcinata?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a ramane insarcinata in urma intretinerii de acte sexuale neprotejate cu ejacularea spermei in vagin in zile ''de dupa'' terminarea MENSTRUATIEI, depinde NUMAI si NUMAI de lungimea CICLULUI MENSTRUAL. Este determinat stiintific si medical ca OVULATIA se produce INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de ziua de incepere a urmatoarei menstruatii adica a urmatorului CICLU MENSTRUAL. Ziua in care este produs ovulul se numeste zi de ovulatie si in functie de aceasta se determina perioada fertila. Este determinat pe baze stiintifice ca ovulul este viabil si poate fi fecundat incepand din momentul eliberarii din foliculul ovarian doar un timp foarte scurt de 8-16 ore pana la maxim 24 de ore. Daca nu exista vreun spermatozoid si nu se produce fecundarea, atunci acel ovul nefecundat intra intr-un proces de imbatranire si degenerare rapida si in urmatoarele 2-3 zile se dezintegreaza. O parte a resturilor de ovul rezultate sunt resorbite de organism iar o alta parte se transforma in asa numitul corp galben care in urmatoarele 10-11 zile va produce hormonul feminin progesteron pana aproape de data pornirii menstruatiei. In cazul in care un spermatozoid ajunge in uter si de acolo in trompa uterina in conditii ideale poate supravietui o perioada de maxim 5 zile, in care asteapta producerea/aparitiei ovulului. In concluzie cele 5 zile (cat poate trai spermatozoidul) + 1 zi (cea a ovulatiei) + 1-2 zile (marja de eroare) = 7(8) zile reprezinta PERIOADA FERTILA. Aceasta perioada fertila este intotdeauna fixa fata de ziua urmatoarei menstruatii insa este variabila fata de prima zi a menstruatie deja avute, cea trecuta. Daca vei citi cu atentie vei intelege in ce moment al ciclului menstrual se poate localiza PERIOADA FERTILA, stiind ca un ciclu menstruala normal d.p.d.v. medical poate avea lungimea cuprinsa intre 21 si 35/42 de zile. Iti prezint 3 ex : A.) in cazul celui mai scurt ciclu menstrual posibil d.p.d.v. medical cel de 21 de zile, ovulatia se va produce in a 7-a zi a ciclului (21-14=7) si astfel rezulta ca perioada fertila va fi intre a 2-a si 8-a zi a c.m., B.) in cazul unui c.m. mediu de 28 de zile, in care ovulatia se produce in ziua a 14-a (28-14=14), rezulta ca perioada fertila va fi intre a 10-a si 15-a zi a c.m. si C.) in cazul unui c.m. lung de exemplu de 35 de zile ovulatia se va produce in a 21 zi a c.m. (35 -14=21) si perioada fertila va fi intre a 17-a si 22-a zi a c.m. Calcularea PERIOADEI FERTILE se face la fel indiferent de lungimea oricarui ciclu mentrual. Sper ca am reusit sa fiu suficient de explicit si probabil ca vei reusi sa intelegi in cazul in care vei citi cu atentie explicatiile oferite. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Nu este risc de sarcina.

| sofisis a răspuns:

Conteaza dimensiunea riscului? Exista risc! Conteaza ca e mare sau mic?

| Isaa9 a răspuns:

Daaaaa! O spun din propria experiența, acum depinde de organismul fiecăruia. Dar totuși ai grija dacă nu îți dorești o sarcina... pup