| 95alina a întrebat:

Am luat anticonceptionale si ultimele 4 zile nu le.am luat regulat, chiar am sarit o zi. Acum vreau sa incep iar sa iau dar nu stiu daca sa respect pauza de 7 zile sau sa incep de de astazi (a 4 zi de menstruatie)?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastilele anticonceptionale se pot administra pana cel mai tarziu in a 5-a zi a ciclului menstrual deci mai ai la dispozitie ziua de astazi si eventual maine. Fiindca nu ti-ai administrat in mod corect ultimele pastile AC se poate considera ca fiind compromisa sau chiar esuata metoda contraceptiva folosita in ciclul menstrual anterior si din acest motiv probabil protectia hormonala nici sa nu mai existe, astfel ca metoda contraceptiva este reluata practic de la 0 (ZERO) chiar daca nu au trecut cele 7 zile de pauza. Fiindca metoda este reluata din a 4 sau a 5-a zi a ciclului menstrual, se impune ca in cazul intretinerii de contacte sexuale acestea sa fie protejate in mod obligatoriu printr-o metoda de protectie suplimentara in perioada de administrare a primelor 7 pastile de pe noul blister. Multa sanatate!