| Ana284 a întrebat:

Buna! Vreau sa stiu daca incep sa iau anticonceptionale cu cateva zile inainte de menstruatie, imi voi amana sosirea menstruatiei?
Doresc seriozitate!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Miuletz a răspuns:

Tocmai ce ti-ai raspuns singur la intrebare... Nu ai de unde sa stii daca are probleme si au fost recomandate de doctor. A pus o intrebare simpla, daca nu stii raspunsul nu vad de ce mai comentezi si judeci deciziile altor oameni. Orice facem ne afecteaza organismul. Cand iesi cu prietenii la o shaorma si beti si o bere nu te gandesti cat dauneaza? Cand fumezi o tigara? Oricine ia anticonceptionale stie ce se poate intampla, ce efecte adverse si consencinte pot aparea. Chiar daca nu ar avea probleme si le ia doar pentru a nu ramane insarcinata care e treaba ta? Asa cum avem dreptul sa fumam, sa bem, sa mancam tot felul de prostii asa are si ea dreptul sa ia ce fel de pastile vrea cat timp le ia serios, nu sunt ilegale, etc.
Cat despre intrebarea ta Ana, sunt destul de sigura ca nu iti mai vine menstruatia cat timp iei pastilele, atata timp cat nu le iei pe cele de 'pauza'.

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

De ce ai vrea sa incerci sa faci asa ceva si sa iti dereglezi intregul sistem endocrin?
Mi se pare o iresponsabilitate fara margini daca incerci sa iti dereglezi organismul intr-un asemenea mod.
Nu cred ca ar putea exista un motiv (exceptie facand recomandarea medicului in acest sens cu diferite scopuri: tratament, investigatii etc.) pentru care sa atentezi la buna functionare a propriului organism.

| Ana284 explică (pentru Miuletz):

Multumesc mult pentru parere!?

| Floridori a răspuns (pentru Miuletz):

Daca ar fi fost recomandate de medic, ar fi stiut care e treaba cu tratamentul.Medicul nu iti va spune sa iei cateva anticonceptionale inainte de venirea menstruatiei.Din acest motiv exista din ce in ce mai putine medicamente fara prescriptie.Pentru ca oamenii iau medicamente aiurea si in prostie, pentru ca au auzit pe cineva la coltul strazii care a spus ca e bun acel tratament.
Stiu si raspunsul si mai stiu si faptul ca sa incerci sa iti dereglezi activitatea hormonala este o nesabuinta care poate avea consecinte pe care observ ca nu le cunosti.
Pentru a evita o sarcina, asa cum ai zis, nu iei anticonceptionale pentru a incerca sa iti intarzie menstruatia.Alea nu se iau asa, in mijlocul ciclului menstrual, cand ni se nazare.
Dar na, poate stii tu mai bine cum functioneaza si ti se pare in regula sa incurajezi pe cineva care vrea sa isi faca rau.
Are dreptul sa faca ce vrea si sa ia ce vrea, dar cum ti se pare tie ca "le ia serios", cum ai spus, cand anticonceptionalele ar trebui recomandate doar in urma anumitor analize specifice, pentru fiecare femeie in parte? In plus, nu se iau in mijlocul ciclului, nici cu intentia de a-l deregla.Din contra!

| Miuletz a răspuns (pentru Floridori):

Tocmai ce ti-ai raspuns singur la intrebare... Nu ai de unde sa stii daca are probleme si au fost recomandate de doctor. A pus o intrebare simpla, daca nu stii raspunsul nu vad de ce mai comentezi si judeci deciziile altor oameni. Orice facem ne afecteaza organismul. Cand iesi cu prietenii la o shaorma si beti si o bere nu te gandesti cat dauneaza? Cand fumezi o tigara? Oricine ia anticonceptionale stie ce se poate intampla, ce efecte adverse si consencinte pot aparea. Chiar daca nu ar avea probleme si le ia doar pentru a nu ramane insarcinata care e treaba ta? Asa cum avem dreptul sa fumam, sa bem, sa mancam tot felul de prostii asa are si ea dreptul sa ia ce fel de pastile vrea cat timp le ia serios, nu sunt ilegale, etc.
Cat despre intrebarea ta Ana, sunt destul de sigura ca nu iti mai vine menstruatia cat timp iei pastilele, atata timp cat nu le iei pe cele de 'pauza'.