| anonim_4396 a întrebat:

am luat anticonceptionale timp de 9 luni.am facut o pauza de o luna iar acum vreau sa incep din nou, dar nu stiu cand trebuie sa iau...in prima zi de menstruatie sau la incheierea menstruatiei?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La reinceperea anticonceptionalelor trebuie sa faci un consult complet ginecologic. Vei incepe sa le iei asa cum ti le prescrie ginecologul (in nici un caz la sfarsitul menstruatiei, niciodata contraceptivele nu se incep asa). Nu poti lua din nou contraceptive doar fiindca medicul ti le-a prescris in urma cu 9 luni (mai ales ca pauza de o luna nu are nici un sens, este complet nefiziologica si potential daunatoare sanatatii.

| ana_3219 a răspuns:

In prima zi