| anonim_4396 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru, var rog sa ma ajutati cu sfaturi, atat fete cat si baieti!
Povestea mea incepe cam asa:Iubesc un baiat care este la teologie si are 20 de ani, ne cunoastem bine, si suntem si din acelasi oras(eu am 16 ani). Pana acum noi am vb doar pe mess si o singura data la tefefon dar niciodata fata in fata.Cand ne "vedem"(de cela mai nulte ori il vad doar la biserica)ii zambesc si il privesc fix, cred ca si el ma place pentru ca si el ma priveste la fel si imi zambeste.
Din cauza timiditatii mele eu nu l-am apelat niciodata pe mess sau la telefon, el a fost cel care mi-a cerut nr de tel si tot el a fost cel care m-a cautat si pe mess.
Eu nu am avut nici o relatie pana acun si nu stiu cum trebuie sa ma comport, cum sa-i dau de inteles ca imi place de el. El este prima mea dragoste si stiu ca as suferi prea mult daca la-si vedea cu alat fata care nu-l merita si care su stie sa pretuiasaca ce e bun si frumos.
Imi lispseste curajul, si nu am tupeu sa-i spun ce simt pentru el, nu avem nici cunostinte comune, ca sa-mi fie mai usor sa-i zic ce simt pentru el.
Cum va spuneam el se comporta foarte frumos cu mine, ma face sa zambesc si ma binedispune!
Spuneti-mi va rog ce sa fac cum sa-i dau de inteles ca vreau sa fiu cu el?
Oare el ma place, sau totul e doar in imaginatia mea?
Ajutati-ma va rog cu niste sfatur, ce ar trebui sa fac!

Răspuns Câştigător
| alexanelly a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea, tipului ii place de tine, cel mai bine aar fi sa incepi sa intri tu pe mess pe el "buna, te-am vazut azi la biserica" sau pur si simplu orice subiect banal, sa vada ca vrei sa discuti cu el si esti interesata de el, daca te apuci sa ii faci o declaratie este posibil ca baiatul sa simta fata de tine doar o atractie, si atunci s-ar speria cand tu i-ai marturisi ca il iubesti.Ar fi foarte bine daca ai cadea cu el de acord sa iesiti undeva, sau mai simplu deoarece esti timda, dupa slujba sa il intrebi ceva cintr-o carte. Spui ca pur si simplu nu intelegi la ce face referire sau ca ai un proiect la scolala despre religie si cum modifica ea viata omului si il rogi sa iti dea niste idei... tot ce trebuie sa faci este da vorbesti cu el si un pic fata in fata nu numai pe mess, asa treptat vei prinde curaj. Pupic si succes.

6 răspunsuri:
| Angelique a răspuns:

Nu cred ca e in imaginatia ta,poate ca ai observat bine ca te place,dar sa fii sigura de asta numai fi atat de timida, si invita-l undeva in oras, vorbiti fata-n fata ca altfel n-ai cum sa-i arati ca il placi.Succeswinking

| Kerryn a răspuns:

Stai ca-ti spun o istorioara draguta :333
El-18, Ea-14 (tot 4 ani dif) El a inceput sa ii scrie deseori, ea ii raspundea cu o mare placere, il placea foarte tare. Cind il vedea il privea fix, el la fel big grinDD Uneori incerca sa ii spuna ceva, nu i se primea xD spunea o timpenie, ea cind ii era in apropiere nu auzea nimic in jur ci doar se lasa vrajita de frumusetea lui :3, inima ii sarea din piept, iar micii fluturasi ii cuprindeau sufletelul dulce a unei domnite care prima data s-a indragostit cu adevarat, totul serios, iubire pura. Ea vedea cum o priveste, si simtea ceva...era sigura ca in privirea lui era ceva mai mult decit o privire simpla, si aceasta senzatie e adevarata, niciodata nu te da de gol! Ea si-a luat inima in pumni intr-o zi si ia scris pe mess: 'te iubesc! in schimb a vazut fraza oe care ia scris-o el:'si eu te iubesc' de atunci se iubesc fericiti

| ingerashhhh a răspuns:

Daca comunicati pe mess,e foarte bine,vorbirea sicrisa e de multe ori mult mai buna decat aia orala,iti iei inimioara in dinti intr-o buna zi si scrii ce simti pentru el,daca raspunde zambetului tau si daca a cerut numarul tau de tel. cred ca te place,daca era un alta baiat nici o secunda nu credeam asta,dar daca este la teologie sunt sigura de asta,este un tip serios,nu e un oarecare ce poate sa isi bata joc si cel mai nasol este la fel de timid ca si tine, nici el nici nu aveti curajul de a da cartile pe fata, fii puternica si unte 5 minute de timiditate si vorbeste tot ceea ce simti.In popor este o vorba"pofta vine mancand" asa si la tine incet incet o sa apare un pic de indrajneala ca sa poti spune lucrurilor pe nume, nu-ti fie frica, doar fa-o.Bafta iti doresc si sper sa te ajutat, si grija de tine si de viitorul iubitwinking

| Babs a răspuns:

FA ca mine spune tot ce simti in fata.doar e pe mess!

| elenutza93 a răspuns:

Cel mai bine este sa iti infrunti timiditatea si sa ii spui indiferent de ce raspuns vei primi, pentru ca daca nu faci asta exista riscul de a ti-o lua altcineva inainte si atunci suferinta va fi si mai mare, pentru ca se va intampla exact de ce ti-e frica tie cel mai tare: sa il vezi cu o alta fata care nu il merita. Atunci o sa iti para rau ca nu ai incercat.Succes!

| cinevateiubeste a răspuns:

Va multumesc tare mult pentru raspunsurile si sfaturile voastre, va sunt recunoscatoare!>big grin