| Denisaa1235 a întrebat:

Buna, am mers azi la spital pentru ca de vreo 2 saptamani ma doare in partea dreapta jos unde e ovarul. am facut doua ecografii pana acum, una a fost acum o saptamana si mi-a vazut si ovarele, si daca am apendicita, s-a mai uitat si la rinichi. A zis ca apendicita nu am, dar ovarul drept e putin mărit. Iar azi la spital mi-a facut o ecografie un ginecolog de acolo, la fel si el mi-a zis ca ovarul drept nu arata prea bine si ca din ce vede el e un chist, imaginea zicea ca oricum era mai întunecată. Mi-a dat tratament un antibiotic si ceva antiinflamator, si anticoncepționale. iar dupa 2 luni sa vin sa vada daca mai am ceva. Am 16 ani si vreau sa stiu daca anticoncepționalele ma pot îngrășa, stiu ca au efecte secundare si nu as vrea sa se intample asta, imi place corpul cum e acum. Si vreau sa stiu daca chisturile sunt ceva grav, mi-a zis ca chistul asta e de vreo 4 cm.

1 răspuns:
| 19Mary19 a răspuns:

Chisturile se trec cu tratament hormonal și nu sunt grave. Sa știi ca trec cu tratament cu mlădițe de zmeur.
Anticoncepționalele nu ar trebui sa îngrașe.