| fliropf a întrebat:

Buna tuturor! Am fost la spital, mi s-au făcut analizele (sânge și urină) și o ecografie (menționez că asta la pediatrie). Splina, rinichi, ficat perfect sănătoase, analizele bune, in schimb pe ovarul drept am un chist de 4.5 cm. Am fost trimisă la ginecologie și consultată de un medic pediatru-ginecolog (mă scuzați daca greșesc denumirea), mi s-a făcut o nouă ecografie abdominala și același rezultat. Doamna doctor mi-a prescris Indometacin și Duphaston, iar după prima zi de menstruație să revin să îmi prescrie niste anticoncepționale. Ultima menstruație pe 20 aprilie. Considerați că s-ar putea întâmpla ceva in acest timp? Îmi este frică de cancer. La ecografie, luând în vedere că m-am controlat 'foarte jos', s-ar fi văzut dacă e chist malign? Vă mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bronson1 a răspuns:

Din cate vad, ti s-au prescris niste antiinflamatoare si ceva tratament pentru un spectru mai larg de simptome ce par a fi cauzate de dezechilibre hormonale.

Nu te speria! Cel mai probabil esti bine, si e o problema de care vei scapa in timp.
Chisturile pot fi cauzate si de bacterii, dar avand in vedere ca nu ti-au dat antibiotice, nu pare sa fie cazul la tine.
Nu stiu ce varsta ai, dar e posibil sa fie totul cauzat de un dezechilibru hormonal.

Ca sa te feresti de tumori maligne, merita sa faci cate-o cura de 2-3 luni de Seleniu + Vitamina E pe an. Acestea sunt prescrise de doctori pentru pacientii care sufera de tumori pentru a micsora tumoarea si a usura operatia.

Vitaminele nu iti fac rau decat daca faci abuz de ele, deci merita sa le iei ca si masura de precautie.

In orice caz, daca ai ocazia, fa-ti din nou programare la doctor si cere mai multe informatii!

Pentru a determina daca e o tumoare maligna, se face biopsie (iti iau o bucatica mica din chist careia ii fac analize) dar la tine nu cred ca e cazul.

Bafta!

1 răspuns:
| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Daca era ceva de speriat, trebuia sa-ti spuna doctor.