| Oannaaa23 a întrebat:

Am născut acum 2 luni și după o luna și câteva zile am întreținut relații sexuale, copilul l-am putut alăpta din păcate numai 1 luna. Și mie încă nu mi-a venit menstruatia! Eu de obicei o aveam neregulata, dar chiar îmi fac puține griji, soțul a avut grija când am făcut "dragoste", ma puteți ajuta, va rog?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai intrerupt hranirea copilului de la san dupa trecerea unei perioade de doar 1 luna, in astfel de situatii reinceperea ciclului menstrual se produce de regula dupa un interval de circa 3 luni de dupa nastere. Fiindca au trecut deja 2 luni in aceste conditii este indicat sa fie folosita protectia contraceptiva fiindca perioada fertila se poate instala in orice moment. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

In ce sens, crezi tu ca noi te-am putea ajuta?
Protejati-va, faceti sex cu prezervativ, daca nu ai cum sa controlezi o menstruatie neregulata.
Accidente se intampla, indiferent cat de experimentat este sotul, mai ales daca aveti 2 partide consecutive de sex si tu esti in perioada fertila.

| sofisis a răspuns:

Mie menstra mi-a venit cam dupa 3-4 luni. Am alaptat tot o luna. Ai grija ca esti fertila chiar si in lipsa menstruatiei.