| MariaRaluca1109 a întrebat:

Buna! In decembrie am întreținut relații sexuale neprotejate dar fără finalizare înăuntru cu vreo 4 zile înainte de a veni menstruația și încă unul imediat după terminarea menstruației. Nu as fi fost in perioada fertila in acel timp. Totuși, luna aceasta menstruația ar fi trebuit sa apăra undeva pe data de 8 și încă nu a venit. Ar trebui sa fie un motiv de îngrijorare și sa efectuez un test de sarcina?

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Așteaptă sa treacă 21 de zile de la ultimul act sexual și atunci faci un test de sarcina.

| helpforyou a răspuns:

In mod normal nu ai ramas gravida. Mai ales ca nu ai fost in perioada fertila.

| Hypefox a răspuns:

Dacă ai simptomele simptomele de menstruație, așteaptă menstruația normala căci iti vine. Daca nu ai niciun fel de semn si este si in intarziere, atunci ar trebui sa te îngrijorezi.

| MariaRaluca1109 explică (pentru Hypefox):

Nu prea am simptome in general după care sa ma iau. Foarte rar am dureri de cap sau stomac. Am avut și zilele astea niște dureri de cap, dar nu știu dacă de asta sau e vreo răceala.

| Hypefox a răspuns (pentru MariaRaluca1109):

Dureri de cap sau stomac la menstruatie?
Adica nu te dor sânii sau burta jos "ovarele"...

| MariaRaluca1109 explică (pentru Hypefox):

Rareori, de aceea nu e un criteriu după care sa ma iau

| Hypefox a răspuns (pentru MariaRaluca1109):

Atunci mai așteaptă si daca întârzierea depășește o săptămână, fa un test, si daca este negativ așteaptă pur si simplu să-ți vina. Daca iti iei panica si te stresezi, nu iti vine menstruația.