| BlancaFantasma a întrebat:

Am nevoie de ajutor de la voi! maine seara ma duc la majoratul unei colege.si eu de obicei nu ma machiez deloc decat cu rimel si gloss, fond de ten niciodata nu mi-am dat. dar maine as vrea sa ma dau si cu fard sa fiu putin mai diferita.intrebarea e credeti ca ar arata bine daca m`as da cu fard fara fond de ten? si ce culori se potrivesc tenului meu care este creol si am parul saten iar ochii caprui? eu de obicei ezit sa folosesc fard ca mi se pare ca ma imbatranestestraight face dau funda clar!

1 răspuns:
| Ralluuuuu a răspuns:

Referitor la machiaj, incearca sa folosesti farduri in nuante calde, evitand bejul. Daca optezi pentru tonuri de roz, nu uita ca trebuie sa insisti asupra machiajului ochilor: numai daca acestia sunt intens conturati, vei evita un aspect mat si tern.

In cazul in care pielea nu este aproape translucida, iar culoarea venelor de la incheieturi este verzuie, te incadrezi in categoria persoanelor care au pielea in nuante calde. Analog, daca ai tenul masliniu. Culoarea ochilor variaza: negri, caprui sau verzi.
Din multe puncte de vedere, ideala ar fi nuanta "alunei" care, de altfel, este si foarte moderna in acest sezon. De asemenea, nuanta ciocolatei sau rosu inchis pot sa confere un plus de energie aspectului tau in ansamblu. Retine faptul ca, in cazul unei schimbari majore, este bine ca pentru inceput sa incerci un sampon colorant, si astfel iti vei da seama daca aceasta este imaginea pe care iti doresti sa o ai.
Funda?