| halo a întrebat:

am nevoie de ajutor. Iubitul meu nu vrea cu prezervativ. De altfel, el isi doreste foarte mult un copil, eu nici in ruptul capului nu vreau momentan...i-am spus de multe ori sa facem cu, dar imi spune ca nu simte nimic...ce sa fac nu vreau sa il las pentru asta...dar ce varianta mai am? Dau fundita pentru cele mai bune sfaturi crying

11 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Vrea copil, dar realizeaza ce responsabilitati vin o data cu un copil? Ii tai din portie. Serveste cand doreste cu prezervativ, daca nu nu si gata. Ai si tu respect fata de tine. Nu te lasa calcata in picioare. Nu esti jucaria lui. Pune piciorul in prag.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rind ce vârste ave ti voi doi? In al doile rind el este un mare egoist, se gîndeste numai la binele lui nu si la al tau, numai voi doi puteti ajunge la o solutie, nimeni nu poate decide in locul vostru nimeni. Este adevarat, un copil este o responsabilitate mare mai ales in zilele noastre, care daca nu ai un serviciu stabil nu poti face față cheltuielilor, tu ai dreptate sa amîni sarcina, deoarece tu stii ca tot greul pică pe tine, nu degeaba se zice ca femeile se maturizează mai repede ca bărbatii, se vede ca i ti iubesti prietenul si nu vrei sa il lasi din cauza unui lucru banal la prima vedere, dar extrem de serios venirea pe lume a unui copil, tu trebuie sa i ei lucrurile ușor, discută cu iubitul tău, dar nu cand esti plină de nervi, nu i reproșa nimic, cand esti binedispusă, calmă, atunci discută cu el pe această temă, poate ca tipul de prezervative pe care il folositi nu este pe "gustul" lui, ca sa zic asa, incearcă alt tip de prezervativ, explică i ca momentan sunte ti tineri, si ca nu ar fi rau ca inainte de acest pas adică copil, sa va căsătoriti, un copil are nevoie de un tată si o mamă, de o familie, iar tu nu ai mentionat aici daca esti casatorită, caută cu iubitul tău solutii, caută sa testezii mai multe tipuri de prezervativ, sau ia anticonceptionale, sau pune ti sterilet, si atunci nu ramâi gravidă oricit ar vrea el, dar acest lucru discuta l inainte cu el, cu ideea steriletului, nu după ce l ai pus, ca atunci te părăseste el pe tine. Sper ca nu te au deranjat ideiile pe care ti le am dat, voi doi stiti cel mai bine cum sa rezolvati problema asta, deoarece voi va cunoaste ti bine, noi cei de pe site nu va stim si incercam doar sa va ajutam asa cum putem. De unde sunte ti voi? O seară frumoasă, cum te numesti?

| Violleta2022 a răspuns:

Chestia cu "nu simte nimic" este doar in capul lor, ca prezervativul nu musca, nu doare si nu il omoara, doar din nepasare fata de tine, ignora folosirea lui.
Spune-i ca nu mai afci sex cu el decat cu prezervativ si daca esti hotarata sa-l pui la respect, refuzandu-l de cate ori, sa vezi tu cum vine cu pachetul de prezervative dupa el!

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti folosi cu succes inelul intravaginal NuvaRing, fara stirea lui. Acel inel daca este necesar, in fiecare zi (din cele 21 cat se tine in vagin) se poate scoate pentru o perioada de maxim 3 ore fara sa ii scada eficacitatea protectiei oferite. Este metoda contraceptiva care ofera cel mai ridicat nivel de protectie dintre toate metodele existente la ora actuala. Inelul contraceptiv va ramane pe loc zi si noapte fara a necesita o atentie deosebita. Hormonii difuzeaza continuu din rezervorul inclus in cadrul inelului, initial la nivelul tesuturilor vaginale si apoi in circulatie. Daca este necesar, inelul poate fi indepartat pentru o perioada de pana la 3 ore in vederea contactului sexual, pentru curatare sau pentru alte motive. Pentru mai multe informatii citeste acest articol; http://www.perfecte.ro/......html.Multa sanatatae!

| neutrino a răspuns:

Taie-i portia, spune-i ca pe viitor acest fel se serveste numai cu prezervativ.

| sefulos123 a răspuns (pentru neutrino):

Asta nu este o varianta, este mai mult o problema asa poti influenta o despartire

| anonim_4396 a răspuns (pentru neutrino):

Nu e asta solutia, ea daca face asta el merge la curve.

| neutrino a răspuns (pentru sefulos123):

Asta este parerea ta; buna sau mai putin buna, eu ti-o respect. Intr-o relatie, atunci cand partenerul se incapataneaza sa faca ceva numai asa cum vrea el, atunci trebuie sa-ti pui un semn mare de intrebare asupra caracterului sau.

| Emilian65 a răspuns:

Daca el nu vrea cu prezervativ, gasiti o alta metoda de contraceptie care sa fie acceptata de ambii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti mult mai inteligenta decat prietenul tau. Bine, el nu vrea neaparat un copil, vrea sa te lege de el si sa-ti limiteze optiunile, odata ramas insarcinata viata ta se va schimba cum nici nu-ti imaginezi. Si nu in bine, cel putin la inceput. Vei ajunge sa regreti tot ce nu ai facut inainte de a avea un copil. Daca esti tanara, alege sa mai traiesti pentru tine, sa te mai dezvolti, sa mai inveti lucruri noi, sa traiesti experiente noi. Iar daca el nu intelege fa-i vant. Mi se pare egoism absolut sa ii impui unei femei sa ramana insarcinata pentru ca vrei tu.

La prezervativ puteti renunta, exista o gramada de metode de contraceptie la care puteti apela. Dar un copil... Daca nu simti ca vrei sa-l faci, nu il face.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Pastile