| Georgienita94 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul unei persoane care se pricepe la ginecologie sau chiar de la un specialist daca se poate. Eu m-am inceput viata dexuala de o saptamana si ciclu mi-a venit pe 3 iunie si soacra-mea m-a invatat cum sa-mi fac calendarul si anume de pe 3 de cand mi-a venit ciclu sa numar 8 zile adica pana pe 10, zile in care pot sa fac dupa ce se opreste ciclu, fara probleme ca daca se termina inauntru nu raman, apoi a-11-a si a-12-a zi sunt cu risc, pot sa raman daca nu fac protejat si asa pana imi vine iar trebuie sa fac protejat dar el 2 zile s-a terminat in mine si am inteles ca un spermatozoid poate sa traiasca si 4 zile. Exista riscul sa raman insarcinata, chiar daca am scos sperma afara dupa ce el s-a terminat in mine? Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

Da, exista riscul.
Te risti?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ovulatia apare in zilele 12-14. dupa cateva zile, poti face dragoste neprotejat. gandeste si tu.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaIonela a răspuns:

Nu te baza pe metoda calendarului si nu te increde in ce iti zice bunica catelul sau purcelul. protejeza-te daca nu vrei sa ai surprize inca neplacute. chiar daca ejaculeaza afara tot exista riscul sa ramai, deoarece in timpul actului sexual baiatul elimina acea "picatura a placerii" pe care nu o poate controla si care contine spermatozoizi. cu toate ca riscurile sunt mai mici sa ramai decat daca ejaculeaza in tine. depinde si de partener cat de mult stie sa isi controleze ejacularea. foloseste anticonceptionale, prezervativ, sau macar metoda coitului intrerupt in nici un caz metoda calendarului. Informeaza-te mai mult cand alegi sa faci un pas atat de important, mai ales ca abia ti-ai inceput viata sexuala. O zi placuta!

| Georgienita94 explică (pentru AndreeaIonela):

Iti multumesc pentru sfaturi! Am sa tin cont de ele. Dar cum e metoda coitului?

| AndreeaIonela a răspuns (pentru Georgienita94):

Adica inainte de ejaculare se retrage si isi da drumu afara, sa zic asa, si nu inauntru. multa atentie. nu e de joaca cu astfel de lucruri

| Georgienita94 explică (pentru AndreeaIonela):

I-am spus de sfaturile tale si a tinut cont si exact ce mi-ai spus tu acum face el, ejaculeaza afara, nu inauntru! Te pup si-ti multumesc!

| DannyyDanutzz a răspuns:

Cum ai scos sperma afara?
Si da poti ramane!

| Georgienita94 explică (pentru DannyyDanutzz):

A iesit singura pur si simplu si dupa m-am dus la baie imediat si m-am spalat...