| Anonim130100 a întrebat:

Dacă puteți sper să mă ajutați și pe mine cu un răspuns. Am avut ciclu pe 26.04 până pe 31.04. Ieri am făcut sex, prima oară neprotejat, a doua protejat. Când am făcut neprotejat nu și-a dat drumul în mine. După ce am terminat și m-am șters am văzut pe hârtie urme de sânge cu maroneală de aia de după ciclu. Este vreun risc de a rămâne însărcinată? Țin să specific că nu am ciclu regulat de 28 de zile, dar am observat că și luna asta și luna trecută mi-a venit după 37 de zile. Vă mulțumesc.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cel mai probabil MENSTRUATIA (deci NU CICLUL) a inceput in data de 26.03 (Martie) si a tinut pana in data de 31.03, reiese ca sangerarea menstruala a tinut 5 zile si cele 2 acte sexuale amintite au fost intretinute in cea de a 6-a zi a ciclului menstrual. Aceasta a 6-a zi a CICLULUI MENSTRUAL este situata in PERIOADA INFERTILITATII RELATIVE a unui ciclu cu lungimea mai mare de 25 de zile adica intr-o zi in care este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care sperma este ejaculata intentionat in vagin. Fiindca ai tinut sa mentionezi si ai precizat ca ultimele cicluri menstruale de obicei sunt mai lungi de 30-31 de zile, se poate considera ca in cazul ciclului tau. PERIOADA FERTILA este situata de regula dupa cea de a 11/12-a zi a ciclului numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii, Sau altfel spus, perioada fertila a actualului ciclu menstrual ar putea sa inceapa cel mai devreme dupa data de 5-6 Aprilie. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii gravida.

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt șanse să fii însărcinată fiindcă nu te aflai în perioada fertilă.

| mi25 a răspuns:

Vezi ca ai gresit luna. Inca nu suntem in 31 aprilie (aprilie are 30 de zile).
Dar am inteles. Calculand, prima zi a urmatoarei perioade de menstruatie va fi 23 aprilie. Prima zi fertila este 4 aprilie - dupa metoda calendarului. Eu consider ca nu trebuie sa-ti faci griji, eu nu am gresit niciodata, sotia mea nu a facut niciodata avort, desi am folosit doar aceasta metoda.