| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru,de nsite sfaturi. sunt baiat, trec in clasa a 11-a si am o prietena (de-o seama cu mine) pe care o iubesc foarte mult. m-am "chinuit" mult pana am cucerit-o, mai ales ca din prima clipa in care am vazut-o (in clasa a 9-a) mi-a placut, dar am ajuns sa fim impreuna de abia la jumatatea clasei a 10-a. este o fata timida si foarte,foarte frumoasa. nu zic asta pentru ca e prietena mea si pentru ca pur si simplu am ramas fascinat cand am vazut-o prima oara,dar toti baietii din liceu si pe care ii cunosc (chiar si fratele meu laughing ) spun asta. eu sunt un baiat mai timid,nu beau,nu fumez,dar ma distrez in afara liceului,chiulesc destul de mult si cu toate astea o respect si o iubesc mult. cu vreo o luna inainte sa luam vacanta,am fost in club cu ea si cu niste prieteni. toti se dadeau la ea si eu m-am enervat (am si baut un pic) si m-am dus la toaleta si m-am sarutat cu o fata din grupul nostru,spunandu-i c-o sa ma despart de iubita mea pentru ea etc. bineinteles ca a doua zi,aceasta fata i-a spus iubitei mele tot ce s-a intamplat in seara trecuta,iar ea s-a suparat foarte tare. am vorbit cu ea si eu am negat totul,am spus ca e o minciuna,incercam sa tot caut argumente si spre uimirea mea,ea mi-a zis "eu te cred. daca imi spui ca totul e o minciuna eu te cred pe tine". cand am ajuns acasa mi-au dat lacrimile si de abia atunci am constientizat ca am tradat o persoana care ma iubeste cu adevarat si are incredere in mine sad nu stiu ce a fost in capul meu in sear aia. eu chiar o iubesc crying acum sunt impreuna cu ea,dar ma tot "freaca" la cap intamplarea din seara aia si ca am mintit-o. vreau sa-i spun totul, dar imi este frica. o cunosc si dupa treaba asta n-o sa mai aiba incredere in mine si poate o sa vrea sa ne despartim crying
ce sa fac? sa-i zic totul?

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fiecare dintre noi avem cate un secret care ar trebui sa ramana secret,eu te as sfatui sa faci uitata povestea asta si sa inveti din ea pe viitor, gandeste te ca daca i spui, risti sa va despartiti pentru ca fata are incredere in tine, a crezut ce i- ai zis si acum daca i spui adevarul, pe langa faptul ca va suferi si isi va pierde increderea, sansele sunt mici sa te ierte

| Zizzou a răspuns:

Minciuna ochiul dracusorului, sau vorba calsica minciuna are picioare scurte. Nu incerca sa minti, chiar daca ti se pare o solutie buna, tu de fapt o faci sa te creada, dar cand afla adevarul [de la altcineva, poate o prietena foarte buna] o sa se supere inca de 2 ori fata de cum era cand i-a zis acea fata. "...si poate o sa vrea sa ne despartim", nu o cunosc [deloc] dar cred ca mai bine esti sincer si incerci sa faci in asa fel incat sa iasa totul bine. Acum inteleg cum e sa stai cu o fata si sa vina alti prosti sa se dea la ea [am patit dar am rezolvat repedewinking]. Deci daca minti poate tot cumva o sa afle si o sa se supere foarte rau, poate nu mai vrea sa vorbeasca cu tine, doamne iarta-ma ce se mai poate intampla. Daca ii spui adevarul va fi mai bine, eu unul apreciez foarte mult cand se intampla ceva rau si "acuzatul/acuzata" recunosc, chiar nu pun la suflet. Dar cand aflu ca acea persoana minte si aflu adevarul s-a terminat cu bobo cioco.
Decizia ta... nu stiu ce sa mai spun
Acum inteleg ca te-ai enervat si nah [multi puteau face la fel] dar faci acel lucru, pe moment nu esti constient de ce se poate intampla in viitor, apoi regreti si vrei sa dai timpul inapoi...
Bafta, numai bine si iti tin pumnii!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Tu ce zici?
Spune-i adevarul frate, nu mai sta pe ganduri.
Nu ar trebui sa o minti, trebuia sa zici ca erai beat si ca ai facut asta, dar ca nu stiai ce faci, era mult mai bine. Te ierta mult mai usor!
Acum ca erai treaz si ai negat, ce naiba! Nu e bine, dar spune-i ce ai facut si ca iti pare rau, daca ea te iubeste cu adevarat, si sunt sigur ca o face, atunci te va ierta.
Sigur ca increderea in tine va scadea putin, iar dupa asta trebuie sa o recastigi.
Multa bafta!

| LostInBubble a răspuns:

Eu cred ca ar fi mult mai bine sa ii zici. Merita sa afle adevarul. Nu ai dreptul sa o minti, mai ales la felul in care vorbesti despre ea.
Daca te iubeste te iarta, dar bineinteles ca increderea va scartai putin. E ceva normal. Daca o iubesti vei incerca sa iti recastigi increderea.

P.S: cand cineva se da la iubita ta, tu trebuie sa ai incredere in ea, si nu te mai razbuna din gelozie ca vei pierde mult.

| AndaVr a răspuns:

Nu pot sa citesc totul e prea multstraight face

| Zizzou a răspuns (pentru AndaVr):

Clasa a-II-a?

| AndaVr a răspuns (pentru Zizzou):

Da de unde stilaughing

| Progaming50 a răspuns:

EU zic sa ii zici
Te duci frumos la ea si ii spui "Adina" sau cum o cheama vreau sa iti zic ceva:ce a zis cutarica e adevarat dar m-am temut sa ti-o spun.Credema ca te iubesc din suflet si aceasta intamplare m-a macinat foarte tare.Am facut-o de nervi pentru ca nu suportam sa vad cum alti baieti se dau la fata pe care o iubesc, te rog spunem ca ma ierti sad
Eu zic ca o sa meargawinking

| Larisz a răspuns:

Iti zic doar ca "greseala recunoscuta e pe jumatate iertata".
Ai nevoie de un sprijin si iti spun sigur ca il vei primi, surpinzator chiar de la persoanele pe care le-ai ranit.
Dar sa nu mai repeti aceeasi greseala.

| Sabixoxo a răspuns:

Sa stii ca adevarul este cea mai buna scuza pe care trebuie sa o zici. Ea v-a aprecia ca nu i-ai negat totol si v-a avea si mai mare incredere in tine. Eu sunt fata si as aprecia gestul asta. Funda?