| Andreea090125 a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor. Pe data de 23 Februarie am avut un contact sexual neprotejat dar el nu și-a dat drumul în mine si am avut mare grija, pe 14 Martie ca in fiecare luna mi-a venit menstruația iar acum sunt foarte speriata. Exista șanse sa fiu însărcinată? Am o relație de mult timp dar sunt încă prea mică si nu vreau asta. Funda

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultima menstruatie care a inceput pe data de 14 martie si s-a pornit la data preconizata/prevazuta si daca s-a desfasurat in conditii asemanatoare/similare cu celelalte menstruatii, produse anterior, ca numar de zile, cantitate de menstra, culoare, textura, miros, flux zilnic de eliminare, etc. se poate afirma ca a reprezentat o menstruatie autentica si nu una peste sarcina care se produce, extren de rar. Producerea unei menstruatii normale, este urmarea faptului ca ovulul produs nu a fost fecundat de vreun spermatozoid si in consecinta nu s-a format o sarcina deci nici procesul de NIDATIE si drept urmare ENDOMETRUL a devenit inutil, ceea ce a provocat eliminarea din organism prin menstruatia respectiva. In situatia descrisa in intrebare, este IMPOSIBILA formarea unei sarcini deoarece se poate afirma fara teama de a gresi ca intotdeauna pornirea MENSTRUATIEI reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU si de asemenea faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, in consecinta, nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. In actualul ciclu menstrual inceput pe data de 14 martie o sarcina se putea forma doar in cazul in care ai fi intretinut acte sexuale neprotejate cu ejaculare in vagin in perioada 25-29 martie. In cazul in care nu ai intretinut contacte sexuale in ultimele 4-5 zile (25-20 martie) este IMPOSIBIL sa fii insarcinata. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a menit menstruatia dupa actul sexual din 23 februarie, acum asteapta sa vezi daca iti vine urmatoarea menstruatie dupa cea din 14 martie.

| terminallyCapricious a răspuns:

Poti ramane insarcinata si de la lichidul lasat de penis.Cel mai bine e sa iei un test de sarcina si sa folositi un prezervativ daca nu vrei sa ramai insarcinata happy