| Andreea090125 a întrebat:

Pe 23 Februarie am avut contact sexual neprotejat fiind si virgina nu stiu cum s-a întâmplat. El nu și-a dat drumul in mine si tot a fost bine. Pe 14 Martie mi-a venit menstruația regulata ca in fiecare luna si a ținut 3 zile. De câteva zile ma doare foarte tare burta si sunt foarte speriata. As putea fi însărcinată? Am o relație serioasă dar fiind prea mică (16 ani) nu îmi doresc asta

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece sexul a fost intretinut cu 20 de zile inainte de menstruatie, reiese ca s-a petrecut inainte de inceperea perioadei fertile, deci intro perioada in care probabilitatea formarii unei sarcini este de maxim 3-5% in cazul in care sexul este neprotejat. Avand in vedere ca s-a produs menstruatia si daca acea ultima menstruatie a decurs in mod normal si similar cu cele anterioare ca numar de zile de menstruatie, cantitate, culoare, flux zilnic de eliminare a menstrei, etc. poate fi considerat ca a fost o menstruatie autentica si producerea ei s-a datorat faptului ca nu s-a format o sarcina in respectivul ciclu menstrual. Se poate afirma fara teama de a gresi ca intotdeauna pornirea MENSTRUATIEI reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU si de asemenea faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, in consecinta, nu s-a format o sarcina si deci devine IMPOSIBILA existenta unei sarcini. Daca nu ai mai intretinut acte sexuale dupa terminarea menstruatiei, in actualul ciclu menstrual, rezulta cat se poate de clar ca in acest moment nu poate exista o sarcina, si durerea de care amintesti poate avea cu totul alte cauze/motive putand fi de natura strict medicala. Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Intotdeauna atunci cand faci sex neprotejat te poti astepta la o sarcina. Deci, si acum! De stiut, hai sa fim sinceri, ai stiut cum s-a intamplat.