| Mikutza97 a întrebat:

am nevoie de niste sfaturi happy...

Acum un an si 4 luni am cunoscut un baiat(alin). El avea 17 ani si eu 13. A fost dragoste la prima vedere(pentru mine).
A trecut o sap de cand ne cunosteam si aflasem de la cel mai bun prieten al lui ca este tigan.(dar nu arata).
Am facut scimb de numere, am vorbit in fiecare seara. n intalneam cam a 2 sau a 3 seara. am ajuns sa fiu nebuna dupa el. la un sfarsit Romeo[cel mai bun amic al lui. (frati de cruce)]
mi-a facut lipeala cu el. prima saptamana era totul bine si frumos. dar duca ceva timp am ajuns sa ne certam in fiecare seara din diferite motive.

Asa a fost cam 3 luni. dar ne saturasem de atata certa si ne.am despartit timo d 2 saptamani. dar nu putem sta unul fara celalalt. asa ca ne impacasem. maicamea aflase ca stau cu el. nu a avut nimic impotriva, dar se cam temea sa nu afle tati. Tatal meu este rasist:-s. am stat pe ascuns. stiau doar prieteni nostri in care puteam avea incredere. Dar pana la urma a aflat tatal meu si ca sa nu iasa scandal a trebuit sa ma combin cu alt baiat sa-l fac sa, a creada ca m-am despartit de alin, dar cu el tot am continuat sa stau pe ascuns. a fost o perioada forte grea. dar am trecut. eu m-am despartit de acel baiat.

Un timp a fost ca intr-un basm. totul era super. nu credeam ca va ajunge sa ma iubeasca asa de mult. am trecut prin multe. Si intr-o zi pe un pod am facut un juramant ca doar moartea ne va desparti. ne-am tinut de el pana am implinit 1 an si 4 luni de cand stateam impreuna am avut o certa foarte mare. am aflat ca ma inselase. am trecut cu vederea. a fos cam nasoala relatia atunci. incepeam sa ne departam. intr-o zi am avut din nou o certa care a distrus totul. el a vorbit foarte urat cu mine. nu a vorbit nici odata asa de urat! Ne-am desparit. eram distrusi aman doi. Credeam ca daca imi fac un nou iubit il voi uita pe vechiul iubit! asa ca varul meu mi-a facut lipeala cu un foarte bun amci de al lui. stam impreuna din 5 noiembrie. mama mi-a schimbat numarul de telefon. dar nu imi puteam lua gandul de la alin. asa ca intr-o zi i-am dat sms cu numarul meu cel nou. am vorbit in fiecare seara. el sie despre relatia mea cu noul iubit. S-a cam suparat cand a aflat. dar nu aveam cum da inapoi. parinti stiau despre relatia mea cu noul iubit. M-am despartit odata de el incercand sa fiu din nou cu Alin. dar maicamea nu e deloc de acord. Il iubesc foarte mult, in fiecare seara ma gandesc la el si plang! El vrea sa imi mai dea o sansa. Dar daca accept trebuie sa fug cu el in strainatate:-|. Sau sa raman acasa cu noul iubit. dar cu el nu o sa mai vorbesc... de o saptamana si ceva sunt foarte confuza. Nu stiu ce sa aleg si ce sa fac! Acum el are o iubita, mi-a zis ca nu simte nimic pentru ea. Dar s-a saturat sa ma astepte.

Ce sa fac? Pe cine sa aleg? Il iubesc din toata inima. Stiu ca ma poate face foarte fericita. Dar totusi ce i sa faca parinti mei? Daca o sa vina Politia? crying FUNDA! va rog sfaturi!

Răspuns Câştigător
| superdorex a răspuns:

Buna, am citit cu atentie aceasta telenovela, da e foarte geu de luat o decizie! Dar din ce am citit, totusi el te-a tradat, cum a facut-o? din prea multa dragoste pentru tine? Hai mai trebuie sa fii rationala, considera ca a fost o iubire care iti va ramane in inima dar ai doar 13 sau 14 ani! Ai toata viata in fata sa stii, voi daca acum aveti devergente dar atunci cand ve-ti fi zi de zi? Va-ti gandit la asta? Parintii tai se gandesc la binele tau, pentru ca au vazut ca esti o fata sensibila si ca meriti mult mai mult decat sa te superi si sa suferi din cauza lui, pentru ca vad ca ai suferit! Asta vrei in viata? Te rog deruleaza un pic in urma si gandeste-te, mergi inainte nu mai rascoli trecutul, rana lasata de el se va vindeca sunt sigur! Ai grija de tine!

7 răspunsuri:
| didutu_6969 a răspuns:

Cel mai bine stai acasa langa familia ta nu are rost sa fugi in strainatate. Adevarul e ca o dragoste intensa se uita greu dar cu timpul o sa se stinga sentimentele fata de el. ai spus ca v-ati despartit din cauza ca te-a inselat dupa ce ti-a jurat credinta...ce garantie ai ca nu te va mai insela, chiar vrei sa risti totul fugind cu el? Multe fete au facut greseala asta si au ajuns in situatii foarte neplacute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai acasa cu parintii si cu noul iubit. baiatul asta Alin de care zici tu si pe care-l iubesti te va baga in niste belele cum nici nu-ti imaginezi...si sa mai si depinzi de el. fii serioasa! nu fa prostii ca o sa-ti para rau tare. te pup. bafta multa!

| ktalyn178 a răspuns:

Alege cu inima, nu te lăsa influiențată de tatăl tău...în fond, dacă ești sigură e băiatul potrivit ție, tu te măriți cu el, nu tatăl tău. Iar dacă totuși, tatăl tău continuă să fie împotrivă, incearcă să porți o discuție cu el (tatăl tău).

Altă variantă: Să înțeleg că ai 14-15 ani... ești încă micuță, este foarte important să-i asculți pe părinții tăi, niciodată nu te vor invăța de rău. Ei știu mai bine cum stă treaba cu dragostea. În dragoste, uneori, este nevoie și de sacrificii...va fi greu, va fi o mare încercare, dar dacă tatăl tău nu va fi niciodată de acord cu relația voastră, ar fi cazul sa renunți.repet, va fi foarte greu, mai ales pentru tine că ești fată. Dar dragostea înseamnă suferință, sacrificii, și abia apoi fericire.

Judecă tu, eu ți-am spus ce ai putea face.
Sper să iasă bine intr-un finalhappy

| Motanul15 a răspuns (pentru ktalyn178):

Auzi mai bine ramai an Romania dect sa patest cv acolo dar totusi urmeazati inima si eu am avut o asemenea experoenta dar amu nu mai sunt cu nicio fata si tin foarte mult la fete dar parinti mi-au spus ca trebuie sa ma gandesc mai bine ori scoala sau un baiat/fat auzi mai mult pierzi cv decat sa castigi aum pamblica

| DeeaDlk a răspuns:

Draguta, eu cred ca ar trebui sa ia grija, totusi nu te lasa orbita de dragoste, ai 13 ani, bieti ar sa mai fie toata viata. In primul rand, chiar daca l-ai iubit, il iubesti eu zic sa nu.l mai accepti iar. Tu spuneai ca daca te intorci la Alin acesta tea sfatuit sa pleci cu el nu? Dar daca veti pleca nu mai stiu eu unde si te va da la produs, nu poti stii ce e in mintea lui. Nu ti.se pare cam ciudat, adica. tia vorbit urat si acum te vrea inapoi? Baietii mint frumos sa stii. Ai grija!happy Daca mai vrei sfaturi da.mi mesaj.happy kiss

| Mikutza97 explică:

va multumesc tuturor:*... azi a incercat sa ma faca gealoasa. el are acum o iubita fata ar 16 anihappy. el zice ca sa fug cu el sau sa stau cu parintii. mi-am luat inima in dinti si i-am zis ca cu parinti, nu a avut nici un fel de comentariu. doar zice ca imi va parea rau... OARE ARE DREPTATE?

| ktalyn178 a răspuns (pentru Mikutza97):

Dacă a făcut prostia să te facă geloasă, aici tu greșești că-ți pui intrebare "OARE ARE DREPTATE?" ...clar nu are dreptate! daca tine cu adevarat la tine nu isi gasea repede alinarea langa alta fata ci statea langa tinewinking Mare greșeală a făcut!
Sfatul meu: stai alături de parinții tăi, nu ai nevoie de astfel de băieți! happy
Sper să-ți dai seama cănu merită Alin ăla dragostea ta!