| Hfjivdubn a întrebat:

Buna, am nevoie de niște sfaturi. Eu am 14 ani si iubitul meu aproape 16 ani. Eu abia aștept sa ma vad cu el, deoarece ne vedem odată la 2 săptămâni. El știe ca ador să mă sărute, dar de fiecare data când ne vedem intervine cate ceva si nu ne putem saruta sau sa facem chestii de cuplu.

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca nu te- ai implica sexual deloc cu nimemi pana dupa casatorie.pe urma vii sa scrii ca la 15 ani ai boli venerice si nu mai stii ce sa faci.

| Hfjivdubn explică (pentru ania):

Cine a spus că fac s€x cu el?
N-am degand sa o fac pana la 18 ani

| Xpressurself a răspuns:

Ai impresia ca intervine "ceva" pentru ca iti doresti prea mult sa fii sarutata. Te-ai atasat de placerea pe care ai simtit-o in trecut. Te sfatuiesc sa inveti sa ai rabdare si sa te focalizezi pe ce se intampla in prezent. Traieste momentul asa cum e "acum" si invata sa accepti ca "sarutarile" vor avea loc atunci cand va fi sa fie si nu te mai gandi la asta.

| Hfjivdubn explică (pentru Xpressurself):

Ideea e ca acel ceva e o "prietena", fostă de al lui care voia doar sa ne plimbam, mi-a spus si el ca a vrut sa ma sărute, dar din vina acelei fete nu a putut.

| Saiko10 a răspuns:

Ii spui ca vrei sa il saruti, va duceti undeva unde va simtiti confortabili si va sarutati, nu e mare chestie.

| Hfjivdubn explică (pentru Saiko10):

Ma bucur că macar tu mi-ai răspuns frumos. Nu e chiar asa simplu, deoarece nu putem sa iesim singuri.

| Saiko10 a răspuns (pentru Hfjivdubn):

Pai cine mai este cu voi? daca este un parinte sau ceva de genul atunci il inteleg pe baiat, normal ca nu prea poate sa te sarute daca este mama ta sau tatal tau prin preajma. Dar la 14 ani nu poti sa iesi singura din casa? eu la 8 ani mergeam singur prin oras.

| Hfjivdubn explică (pentru Saiko10):

Ies singura, dar nu pot sa ies doar cu el deoarece părinții mei spun ca facem prostii, așa că mai ieșim cu încă 2-3 prieteni

| Molusca a răspuns:

Nu este normal să ai iubit la 14 ani. Cred că prin "chestii de cuplu" ai dorit să scrii "sex". Trebuie să îți începi viața sexuală la 18 ani, dar nu cu oricine. Dacă o începi mai devreme de 18 ani, nu te vei dezvolta corespunzător. În plus, când te vei căsătorii, soțul tău îți va reproșa că n-ai fost virgină sau că ești curvă, în cele din urmă te va părăsi. Trebuie să-ți trăiești copilăria, când vei fi adultă te vei sătura de sex.

| Hfjivdubn explică (pentru Molusca):

Nu doresc sa fac sex, consider că nu este vărsta și momentul potrivit, plus că sunt destul de sigura ca nu mă voi căsători cu el, asa că nu vreau sa fac sex.

| Dragos1727 a răspuns:

La 14 ani ai tai care ar fi chestiile de cuplu?

| Hfjivdubn explică (pentru Dragos1727):

Să ne ținem de mână, să stau in brațele lui și de astea

| Molusca a răspuns (pentru Dragos1727):

Cred că prin "chestii de cuplu" a dorit să scrie "sex". Cât despre vârstă...

| Hfjivdubn explică (pentru Molusca):

NU VREAU SĂ ÎMI ÎNCEP VIAȚA SEXUALĂ DE PE ACUM! Nu văd ce este rău în a te săruta si a te ține de mână cu iubitul tău la 14 ani